Chory pracownik to tani etat. Czy bydgoscy pracodawcy przestrzegają warunków zatrudnienia niepełnosprawnych?

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala-Azarko
Dorota Witt

Chory pracownik to tani etat. Czy bydgoscy pracodawcy przestrzegają warunków zatrudnienia niepełnosprawnych?

Dorota Witt

- Choruję 17 lat, w tym czasie uzbierałem już 30 świadectw pracy. Tylko raz spotkałem w Bydgoszczy pracodawcę, który przestrzegał warunków zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wszędzie indziej dochodziło do nadużyć, bo szefowie próbowali robić machlojki - mówi pan Damian, który sprząta w jednym z bydgoskich szpitali.

Pan Damian choruje na cukrzycę typu I. Jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym. Renty nie ma, może pracować, ale nie nocami (odpada więc zatrudnienie w ochronie czy na produkcji, gdzie obowiązuje trójzmianowy system, bo pracodawcy nie są skłonni, by godzić się na pracę wyłącznie w dzień) i tylko przez 7 godzin dziennie (a więc 35 godzin tygodniowo, ok. 140 godzin miesięcznie).
Przez 17 lat mężczyzna uzbierał już 30 świadectw pracy. - Tylko raz spotkałem pracodawcę, który przestrzegał warunków zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wszędzie indziej dochodziło do nadużyć, bo szefowie próbowali robić machlojki - mówi pan Damian, który sprząta w jednym z bydgoskich szpitali (zatrudnia go zewnętrzna spółka).

Pracują dłużej niż mogą

Te nadużycia to przede wszystkim wydłużanie czasu pracy do 8, a niekiedy nawet 12 godzin. - To sytuacja nagminna, scenariusz powtarzany od lat. Bo pozwala na niego określona interpretacja przepisów - mówi pan Damian. - Pracodawca podtyka mi do podpisu świstek, w którym godzę się na wydłużony czas pracy, na pracę w nocy. Zgodę musi też wyrazić lekarz medycyny pracy. Znaczy to mniej więcej tyle, że „zrzekam” się niepełnosprawności, bo automatycznie przestają mi przysługiwać określone przez prawo przywileje, a za ponadnormatywny czas pracy (w zeszłym miesiącu pracowałem 184 godziny zamiast 135) nie dostaję dodatkowego wynagrodzenia, bo to wszystko jest w ramach jednego etatu. Na rękę dostaję 1633 zł.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.