Choroba Parkinsona - więcej nadziei. Jubileusz Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Dorota Dejmek

Choroba Parkinsona - więcej nadziei. Jubileusz Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona

Dorota Dejmek

Jubileusz. Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona, którego inicjatorką powstania była prof. Anna Krygowska-Wajs z Kliniki Neurologii UJ CM, obchodzi 20-lecie. O tym, jaką rolę odgrywa Stowarzyszenie w ich chorobie i życiu, mówią jego członkowie.

Mam 65 lat, moja historia z chorobą Parkinsona zaczęła się przeszło ćwierć wieku temu - mówi Zdzisław Słota. - Byłem zdrowym, pełnym sił młodym mężczyzną, aktywnie pracującym zawodowo. Pierwszym objawem choroby było drżenie prawej ręki.

Paweł M. Socha, profesor nadzwyczajny krakowskiej Akademii Ignatianum, tak opisuje początki choroby: - Zanim postawiono diagnozę, że mam Parkinsona, nigdy nie myślałem, że to możliwe. Nie zdawałem sobie też sprawy, że depresja jest objawem tak przykrym. Jednak jako psycholog i naukowiec, zamiast po prostu akceptować stan moich emocji, preferowałbym interpretację psychologiczną. Wiem teraz, że moja depresja była rezultatem niedoboru dopaminy w mózgu.

Dr Czesław Michalski wspomina rok 2004, kiedy zaobserwował pierwsze niepokojące objawy. - Spowolnienie ruchów, drżenie rąk i lekkie powłóczenie nogami w trakcie chodzenia - wymienia i dodaje: - Podczas badań okresowych wykonałem również badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego i dowiedziałem się, że zachorowałem na nieuleczalną chorobę Parkinsona.

Zdzisław Słota, Paweł M. Socha i Czesław Michalski to pacjenci prof. dr hab. n. med. Anny Krygowskiej-Wajs w Klinice Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Zarazem są to członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona (KSODChP), które z inicjatywy prof. Krygowskiej--Wajs powstało 20 lat temu.

W dalszej części tekstu:

  • Na czym polega choroba Parkinsona?
  • Jak działa Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.