Choroba Alzheimera. Codzienność chorego w domu

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Dorota Dejmek

Choroba Alzheimera. Codzienność chorego w domu

Dorota Dejmek

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera jest trudnym i wymagającym zadaniem. Oddanie matki lub ojca do domu opieki to często jedyne wyjście dla rodziny. Jeśli jednak jest taka możliwość, pozostawienie chorego w domu jest dla niego korzystniejsze

Mózg osoby dotkniętej chorobą Alzheimera, w wyniku utraty komórek nerwowych i ich połączeń, stopniowo się kurczy. Proces ten jest skutkiem odkładania się nieprawidłowych białek w określonych obszarach mózgu, zakłócających prawidłowe jego funkcjonowanie i wywołujących charakterystyczne objawy kliniczne.

- Najbardziej typowym dla choroby Alzheimera objawem są zaburzenia pamięci, przede wszystkim pamięci krótkoterminowej - mówi dr hab. n. med. Aleksandra Klimkowicz-Mrowiec z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. - Osoba w początkowym etapie choroby zaczyna zapominać odbyte właśnie rozmowy, wydarzenia sprzed chwili, czy miejsce odłożenia przedmiotu. Dobrze natomiast pamięta przeszłość, choć wraz z postępem choroby także przeszłość coraz bardziej się zaciera.

Chory potrzebuje pomocy

We wczesnym stadium choroby opieka rodziny może ograniczyć się do pomocy w wykonywaniu niektórych czynności i przypominaniu choremu o konieczności zażywania leków. Z czasem pogłębiająca się choroba spowoduje uzależnienie seniora od pomocy innych. Coraz trudniej będzie mu wykonywać proste nawet czynności, takie jak utrzymywanie higieny, ubieranie, przygotowywanie posiłków i ich spożywanie. W późnym stadium poza opieką chory wymagać będzie codziennej pielęgnacji: kąpieli, ubierania, karmienia, zmiany pieluch. Opieka nad bliską osobą z chorobą Alzheimera jest trudnym i wymagającym zadaniem. Oddanie matki lub ojca do domu opieki to często jedyne wyjście dla rodziny chorego.

Czytaj więcej:

  • Jak wygląda codzienność chorego w domu?
  • Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.