Bartosz Wojsa

Chcemy uczyć się chińskiego. Dlatego Uniwersytet Śląski otwiera Centrum Języka i Kultury Chińskiej

Języka chińskiego uczą się też uczniowie I LO w Świętochłowicach. Fot. I LO w Świętochłowicach Języka chińskiego uczą się też uczniowie I LO w Świętochłowicach.
Bartosz Wojsa

Język chiński na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach: W piątek, 12 stycznia, o godz. 10 w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach (parter, pokój 12) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej. W programie wydarzenia zaplanowano seminaria naukowe, pokazowe lekcje języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego, a także azjatycki escape room. Rośnie popularność kierunków studiów związanych z Dalekim Wschodem w województwie śląskim.

Kiedy Centrum Języka i Kultury Chińskiej przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, jeszcze przed oficjalną inauguracją, ogłosiło w październiku 2017 r. organizację pierwszych zajęć lawinowo posypały się zgłoszenia chętnych. Ostatecznie liczba zainteresowanych zatrzymała się na dwustu, ale tych, których fascynują kraje Dalekiego Wschodu jest o wiele więcej.

Pierwszy raz kierunek związany z językiem chińskim otworzono na Uniwersytecie Śląskim w 2006 roku. Filologię angielską ze specjalnością chińską przez te wszystkie lata ukończyło na tej uczelni niemal tysiąc studentów, którzy świetnie posługują się chińskim. Podczas tegorocznej rekrutacji o jedno miejsce na tym kierunku walczyło aż sześciu kandydatów.

- Język angielski z chińskim na Uniwersytecie Śląskim to jeden z najbardziej obleganych kierunków na całej uczelni - mówi dr Agnieszka Tambor. - Stworzenie Centrum Języka i Kultury Chińskiej to właśnie odpowiedź na rosnącą popularność kierunków studiów związanych z krajami Dalekiego Wschodu - wyjaśnia kierowniczka CJiKC.

W piątek, 12 stycznia, o godz. 10 w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach (parter, pokój 12) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Języka i Kultury Chińskiej. W programie wydarzenia zaplanowano seminaria naukowe, pokazowe lekcje języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego, a także azjatycki escape room.

- To taki standardowy escape room, tyle że z wykorzystaniem Dalekiego Wschodu. Wpuścimy uczestników do naszego centrum, a ci będą musieli wykonywać zadania i rozwiązywać zagadki związane z Chinami, Japonią czy Koreą, by się wydostać - tłumaczy dr Tambor.

W uroczystości udział wezmą również przedstawiciele Ambasady Chin w Polsce.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.