Chcemy chronić środowisko w powiecie radziejowskim

Czytaj dalej
Fot. archiwum GP
Jolanta Mlodecka

Chcemy chronić środowisko w powiecie radziejowskim

Jolanta Mlodecka

Jeśli samorządy liczą na wsparcie swych inwestycji funduszami z Unii, to muszą to być inwestycje proekologiczne, chroniące środowisko.

Obecnie w powiecie radziejowskim realizowanych jest kilka programów, które służą tym celom. Jeden z najnowszych dotyczy fotowoltaiki, czy pozyskiwania energii poprzez słoneczne panele. Taki program wcielany jest w życie w gminie Radziejów. Czy w Dobrem też będzie realizowany?

Jutro, 10 bm., producent urządzeń do fotowoltaiki zaprosił mieszkańców gminy na spotkanie w tej sprawie. Rozpocznie się w GOK o godz. 18.

- Zachęcamy do udziału w tym spotkaniu, ale decyzja o takiej inwestycji to jest już indywidualna sprawa właścicieli posesji - mówi wójt Stefan Śpibida. - Gmina nie będzie partycypowała w kosztach. Możemy jedynie zapewnić pomoc organizacyjną lub prawną, jeśli taka będzie potrzebna. Jako gmina jesteśmy zainteresowani instalacją takich urządzeń na naszej oczyszczalni ścieków, bo to bardzo energochłonny obiekt, a ogniwa fotowoltaiczne dają dużą oszczędność.

W gminie Dobre realizowane są inne proekologiczne projekty. M.in. program niskiej emisji gazów.

- Przeprowadziliśmy inwentaryzacje, wiemy co i gdzie trzeba zmienić, by zlikwidować, a przynajmniej og-raniczyć wpływ szkodliwych gazów. Czekamy na ogłoszenie konkursów. W pierwszej kolejności chcemy ocieplić budynek strażackiej remizy w Dobrem. Planujemy też kontynuację prac przy budowie ścieżki rowerowej. Pozwoli to naszym mieszkańcom przesiąść się z samochodu na rower, co też powinno wpłynąć na ochronę powietrza przed spalinami.

Sprawnie też przebiega program utylizacji wyrobów zawierających azbest. W tym roku chęć usunięcia takich materiałów wyraziło 23 właścicieli posesji.

Jolanta Mlodecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.