Chcę wiedzieć. Śmiertelna cisza

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Marcin Mamoń

Chcę wiedzieć. Śmiertelna cisza

Marcin Mamoń

11 marca 69-letni Sergiej Leonidowicz Łojko ogłosił, że nie jest już dziennikarzem i wstąpił do ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Wcześniej, od końca lat 80. pracował m.in. dla Nowaj Gaziety i Los Angeles Times. Relacjonował konflikty zbrojne i rewolucje min. w Czeczenii, Afganistanie, Iraku i w końcu na Ukrainie. Współpracował z Arnoldem Schwarzeneggerem podczas kręcenia „Czerwonej gorączki” - pierwszego amerykańskiego filmu ze sceną na Placu Czerwonym. Jest Rosjaninem urodzonym w Finlandii, służył w armii sowieckiej, do niedawna mieszkał w USA.

Oglądam jego pierwszy materiał z Ukrainy. Tym razem to nie Sergiej zadaje pytania, a dziennikarka jemu. On w plenerze, w mundurze i z karabinem. Ona gdzieś w USA. Łojko opowiada co widział. Nie wstydzi się emocji, ale nie narzuca ich odbiorcy. Mówi albo do siebie, albo do Pana Boga. Z wyrzutem, że musi dotykać takiego nagromadzenia zła. Rzuca słowa w pustkę, która wypełnia filmowane przez niego, żywe do niedawna podkijowskie miasteczka: Irpiń, Hostomel, Bucza.

Amatorska kamera. Wywiad zmontowany ze zdjęciami. Żadna przemyślana reżyseria, za to emocje: rozpacz, żałoba, pustka. I obietnica zemsty. I świadkowie: cywile, żołnierze i a porzucone koty i psy. Łojko pociesza zwierzęta, zapewnia, że ich właściciele o nich nie zapomnieli, że zaraz tu będą. Nie widzimy jego łez, nie zmieściły się w kadrze. Ale my wiemy, że Siergiej płacze.

Film nie kosztował wiele, nie dostanie Oscara. Liczy się jednak jego siła i prawda. Bohaterami są ludzie, którzy zniknęli niedługo przed przybyciem na oddziału Serigeja. Odeszli, zginęli, zamordowano ich. Inni przeżyli i cierpią w samotności. Dojmująca jest także pustka. W pobliskim lesie świeci słońce. Nadeszła wiosna, ale zamiast radosnego śpiewu ptaków i tu panuje śmiertelna cisza. Poranione odłamkami drzewa nie zdążyły wypuścić pąków.

Marcin Mamoń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.