Ceny żywności rosną i będą rosnąć. Drożyzna szaleje, a inflacja pożera nasze pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca / Polska Press
Anna Janik

Ceny żywności rosną i będą rosnąć. Drożyzna szaleje, a inflacja pożera nasze pieniądze

Anna Janik

Z danych Eurostatu wynika, że ceny w Polsce rosną szybciej niż w strefie euro! Przeciętny konsument odczuwa to przy każdych, nawet najdrobniejszych zakupach.

Jest drożej nie tylko w skali roku, ale i z miesiąca na miesiąc - tak wynika z najnowszego zestawienia GUS dotyczącego średnich cen towarów i usług w Polsce. W grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. ceny usług „skoczyły” o 6,1 proc. a towarów o 2,4 proc. Średni wzrost cen towarów i usług w Polsce obliczono na 3,4 proc.

Z kolei w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym usług o 1,5 proc. i towarów – o 0,5 proc.. ). Najbardziej podrożała żywność (aż o 7,5 proc.) Według badań portalu dlahandlu.pl za kilogram schabu w 2019 r. płaciliśmy o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. W związku z deficytem wieprzowiny na świecie związanym z m.in. rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Chinach i spadkiem tam pogłowie, to właśnie mięso wieprzowe zdrożało najbardziej. Koszt zakupu łopatki zwiększył się o ponad 22 proc., boczku o ok. 18 proc., a szynki o 16 proc.

Niestety konsumenci nie zaoszczędzą też na warzywach. Ziemniaki kosztują dwa razy więcej niż przed rokiem, a biała kapusta podrożała pięciokrotnie. Podskoczyła nawet cena cebuli - kupujemy ją za cenę trzykrotnie wyższą niż rok temu. Pieczywo podrożało prawie o 10 proc.

W efekcie za kilogram cukru (dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie) płaciliśmy w grudniu 2019 r. 2,43 zł, kilogram mąki pszennej kosztował 2,82 zł, sok jabłkowy 4,12 zł, kilogram cytryn 7,41 zł, kilogram twarogu półtłustego 14,03 zł, a kilogram szynki wieprzowej 25,11 zł. Jedynym produktem w zestawieniu US w Rzeszowie, który w skali roku potaniał jest masło ( spadek o 12,6 proc.)

Ale drożeje nie tylko żywność. W górę poszły również ceny usług i to o wiele szybciej, niż wynosi ogólny wskaźnik inflacji. Jak podaje GUS koszty transportu „skoczyły” o 3,8 proc., a usługi restauracyjne i hotele o 5,4 proc.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.