Ceny węgla wciąż będą rosły? Ekspert: Projekt rządu nie wystarczy

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie ilustracyjne
Blanka Aleksowska

Ceny węgla wciąż będą rosły? Ekspert: Projekt rządu nie wystarczy

Blanka Aleksowska

W obliczu szantażu gazowego Rosji, kraje Europy Zachodniej zmuszone są do zwiększenia wydobycia węgla. Czy to samo będzie musiała zrobić Polska?

W odpowiedzi na unijne sankcje, rosyjski Gazprom przykręca Europie kolejne kurki z gazem. Dostawy surowca do Polski, Francji i Bułgarii zostały już wstrzymane całkowicie, do Włoch - zmniejszone o 15 proc., do Słowacji - o 50 proc., a do Niemiec - o 60 proc. Przesył “błękitnego paliwa” ograniczono też w kierunku Holandii, Danii, Finlandii, Austrii czy państw bałtyckich.

Widmo kryzysu gazowego skłania kolejne kraje do zwiększenia wydobycia węgla. Chodzi przede wszystkim o te państwa, które od rosyjskich dostaw gazu uzależniły się na przestrzeni lat najbardziej. Na taki krok zdecydowały się już Niemcy, Włochy, Austria oraz Holandia. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione - stwierdził Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki.

Czy podobną decyzję będzie musiała podjąć także Polska? Jak wynika z analizy opublikowanej w tym tygodniu przez Polski Instytut Ekonomiczny, z zapełnieniem magazynów gazu na poziomie blisko 100 proc., terminalem LNG i niemal gotowym Baltic Pipe, jesteśmy dziś jednym z krajów najlepiej przygotowanych na braki w dostawach gazu. Na tle Europy Zachodniej, pozycjonujemy się jako jedno z państw najbardziej niezależnych od surowca z Rosji.

Jak jednak zapowiedział pod koniec maja wicepremier Jacek Sasin, wobec kryzysu energetycznego Polska może zwiększyć wydobycie węgla o 1-2 mln ton. - Dzisiaj nie możemy zamykać kopalń, mamy niedobór węgla. Dopiero w momencie, kiedy uzupełnimy czy zastąpimy węgiel skutecznie innymi metodami wytwarzania energii, możemy realnie ten proces (...) realizować - mówił w Radio Plus.

Czy będziemy musieli zwiększyć wydobycie “czarnego złota”? - Teoretycznie tak, ale w praktyce jest to niemożliwe - mówi Jakub Wiech, ekspert i publicysta portalu Energetyka24.com. - Polska starała się zwiększyć wydobycie węgla kamiennego ubiegłej jesieni, ale niestety z ograniczonym skutkiem. Istotne zwiększenie naszych możliwości wydobywczych wymagałoby milionowych nakładów na górnictwo - realizowanych w formie pomocy publicznej - oraz co najmniej kilku lat na przeprowadzenie niezbędnych prac. Na to nie ma czasu, nie ma to też w długiej perspektywie większego sensu gospodarczego - wyjaśnia nasz rozmówca.

W teorii, w czasie galopujących cen energii, pomocne mogłyby okazać się odnawialne źródła, takie jak energetyka wiatrowa. Jednak tu też trudno o szybkie działania. - Niestety, od sześciu lat wiatraki na lądzie są zablokowane mocą ustawy odległościowej, a na wiatraki na morzu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać - wskazuje Wiech.

Nieprędko spadną także rekordowo wysokie ceny energii. Węgiel najprawdopodobniej będzie coraz droższy. - Obawiam się, że rządowy projekt wprowadzający cenę gwarantowaną węgla nie wystarczy, żeby opanować rosnące ceny tego surowca. Węgiel, który dopływa obecnie do Polski (np. z Australii czy USA) będzie dość drogi, choćby ze względu na wysokie ceny frachtu po pandemii. Swoje mogą dołożyć też naciągacze, którzy wykorzystują panikę na rynku i obawy przed brakiem opału na zimę - zauważa ekspert.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Blanka Aleksowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.