Ceny paliw szybko idą w górę. Benzyna drożeje po kilka groszy tygodniowo

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Grzegorz Skowron

Ceny paliw szybko idą w górę. Benzyna drożeje po kilka groszy tygodniowo

Grzegorz Skowron

Za wzrost cen na stacjach benzynowych odpowiada spadek światowych zapasów ropy, kryzys wokół Iranu i słabnący złoty. Na razie droższe jest tankowanie, za chwilę w górę pójdę wszystkie ceny, bo wzrosną koszty transportu.

Tak drogiego paliwa nie było od czterech lat. W Małopolsce za litr benzyny bezołowiowej Pb95 trzeba zapłacić średnio 5,09 zł, na najdroższych stacjach cena może być nawet o 20 gr wyższa. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ceny wzrosły średnio o 8 gr, w poprzednim o 12. A jeszcze dwa lata temu cena litra Pb95 nie przekraczała 4 zł.

– Nic nie wskazuje, byśmy mogli liczyć na obniżki cen benzyny – nie daje nadziei Urszula Cieślak z BM Reflex, firmy mo­nitorującej rynek paliw. Co gorsze – musimy się pogodzić z kolejnymi podwyżkami, w tym tygodniu o kolejne kilka groszy. I najprawdopodobniej na tym się nie skończy.

Winę za to ponosi wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych. Kilka dni temu za baryłkę ropy Brent trzeba było płacić nawet 80 dolarów. – Jeśli dojdzie do 90 dolarów, to na stacjach w Polsce ceny za litr dojdą do 5,4 złotych – tłumaczy Urszula Cieślak.

Wobec tego, co dzieje się na światowym rynku ropy, jesteśmy bezradni. Do spadających zapasów ropy, zmniejszenia wydobycia w będącej w zapaści gospodarczej Wenezueli doszła jeszcze niepewność związana z sytuacją w Iranie.

W dalszej części tekstu:

  • W których województwach można zatankować najtaniej?
  • Czy i o ile mogą jeszcze wzrosnąć ceny paliwa?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.