Ceny na Opolszczyźnie rosną najszybciej od prawie 20 lat! Co zdrożało najbardziej? Za co płacimy nawet o 50 proc. więcej niż w 2019?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Gadomski / Polskapress
Tomasz Kapica

Ceny na Opolszczyźnie rosną najszybciej od prawie 20 lat! Co zdrożało najbardziej? Za co płacimy nawet o 50 proc. więcej niż w 2019?

Tomasz Kapica

Takie dane podał Narodowy Bank Polski. Przede wszystkim coraz więcej płacimy za usługi. Na Opolszczyźnie w górę poszły te medyczne, a także fryzjerskie, kosmetyczne oraz za wywóz śmieci.

Chodzi o wskaźnik tzw. inflacji bazowej, która nie obejmuje cen żywności (traktowanych jako dość chwiejne) i energii (bo te reguluje w dużej części państwo). W czerwcu wyniosła ona 4,1 procenta w porównaniu do danych sprzed roku. Tym samym jest najwyższa od 19 lat. To oznacza, że ceny rosną najszybciej od 2001 roku. Eksperci przyznają, że jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest pandemia.

Wzrost cen związany jest z restrykcyjnym reżimem sanitarnym i ograniczoną możliwością świadczenia usług - komentuje Sonia Buchholtz, ekspertka zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan.

Na Opolszczyźnie rosną przede wszystkim ceny usług fryzjerskich i kosmetycznych. - Przesz prawie trzy miesiące nie pracowaliśmy. Notowaliśmy straty, które część z nas próbuje teraz odrobić - mówi Magdalena Kozak, właścicielka jednego z opolskich zakładów kosmetycznych. Popyt na tego typu usługi po długiej przerwie był w czerwcu bardzo duży, to także przełożyło się na ceny.

W górę poszły także ceny usług medycznych i dentystycznych. Właściciele przychodni stomatologicznych tłumaczą, że prowadzenie usług w czasie pandemii jest po prostu droższe, a finalnie koszty musi ponieść pacjent.

Bardzo duży wpływ na ogólny poziom inflacji mają także rosnące ceny wywozu śmieci. W ciągu roku wzrosły statystycznie aż o 50 procent! Akurat w tym przypadku przyczyny nie są związane z pandemią, a ogólnie z problemami branży związanej z gospodarką komunalną.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.