Centrum czeka na konkurs, by dostać unijne pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Centrum czeka na konkurs, by dostać unijne pieniądze

Leszek Kalinowski

Czytelnicy proponują jak wydać swoje pieniądze. Pytają też o hotel i... oddziały.

Marta Bakalrz, mama trzyletniej Ewelinki, interesuje się losami planowego centrum pediatrii.
- Czy musimy czekać na pieniądze z centrali? Nie możemy wybudować go w ramach lubuskiego programu? Przecież też mamy pieniądze na zdrowie? A przypomnę, że to inicjatywa pani marszałek Elżbiety Polak - podkreśla zielono-górzanka. - A zdrowie jest najważniejsze!

Koszt budowy Centrum Matki i Dziecka do około 193 milionów złotych

Budowa Centrum Matki i Dziecka to - według dyrektora departamentu ochrony zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasza Wróblewskiego - koszt ok. 193 mln zł. Nie wystarczyłoby pieniędzy, gdybyśmy chcieli skorzystać z unijnych funduszy na ochronę zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Pula pieniędzy bowiem wynosi 120 mln zł. Ale dzięki temu, że wojewódzki szpital stał się klinicznym, będzie można sięgnąć po centralne fundusze w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Tu do dyspozycji jest 377 mln euro! Uniwersytet Zielonogórski będzie mógł starać się o dofinansowanie inwestycji do 85 procent wszystkich kosztów. Na razie ministerstwo zdrowia nie ogłosiło jeszcze konkursu. Najpierw chce zakończyć tworzenie mapy potrzeb zdrowotnych.

- Wiem, że inwestycja miała być zapisana w Kontrakcie Terytorialnym. Czy już jest? - pyta pani Marta. - Na jakim etapie jest to przedsięwzięcie?

Jak tłumaczy wicedyrektor departamentu rozwoju i współpracy zagranicznej Małgorzata Mizera-Wołowicz - już dwa lata temu samorząd województwa utworzenie Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze kierował do Kontraktu Terytorialnego. Jednak w chwili, kiedy trwały negocjacje związane z planowanymi przedsięwzięciami, objętymi KT, nie były znane ostateczne wynik negocjacji z Komisją Europejską w sprawie możliwości finansowania ochrony zdrowia z funduszy unijnych. Dlatego zadanie to nie zostało wpisane do lubuskiego KT.

Centrum Matki i Dziecka

hodnia przyszpitalna
część kliniczna CMiD.

- Niemniej jednak samorząd planuje, by w momencie renegocjacji zapisów KT przedsięwzięcie dotyczące Centrum Matki i Dziecka zostało zapisane w kontrakcie - podkreśla Małgorzata Mizera-Wołowicz.


Czytelnicy pytają także o to, czy zaplanowane zostały miejsca noclegowe

- Przecież przyjeżdżać tu będą dzieci z rodzicami nie tylko z całego województwa - mówi Grażyna Nowakowska. - To chyba gdzieś będą musiały spać.

T. Wróblewski potwierdza, że planowane są miejsca noclegowe dla rodziców czy opiekunów. Dzięki centrum nastąpi odseparowanie oddziałów dziecięcych i oddziału położnictwa i neonatologii od oddziałów, gdzie przebywają dorośli pacjenci, zwiększenie zakresu udzielanych świadczeń, stworzenie przyjaznego środowiska dla dzieci poprzez zorganizowanie sal zabaw, stworzenie nowoczesnej bazy diagnostyczno-zabiegowej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.