Cały powiat przygotowuje się do powitania pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. FOT. AGNIESZKA ROGALSKA
Ewa Tyrpa

Cały powiat przygotowuje się do powitania pielgrzymów

Ewa Tyrpa

Powiat proszowicki. Podczas Światowych Dni Młodzieży gminy przyjmą prawie 3 tysiące osób, które przyjadą z Polski, Włoch i Hiszpanii. Służba zdrowia, gminy, policja i strażacy są przygotowani do zapewnienia im bezpiecznego pobytu. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

W przyszłym tygodniu gminy i parafie otrzymają potwierdzenia z listami pielgrzymów. Wtedy będzie już dokładnie wiadomo ile osób i skąd przyjedzie do dekanatów w powiecie proszowickim.

Najwięcej osób przyjmie gmina Proszowice. Jak poinformował burmistrz Grzegorz Cichy, do tej pory zgłoszonych zostało 1650 osób, które zamieszkają w 11 obiektach gminnych, głównie szkołach, a także remizach. Będą też pielgrzymi, którzy pojawią się w prywatnych domach parafian.


Autor: Joanna Urbaniec

Większość pielgrzymów to młodzież z diecezji z Padwy we Włoszech.

- Mamy przygotowany program pobytu naszych gości. Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami. Większość czasu pielgrzymi spędzą poza miejscem noclegu, głównie w Krakowie. Pojadą do Oświęcimia, a w sobotę i niedzielę na spotkanie z Ojcem Świętym - informuje Małgorzata Grochot, koordynująca to wydarzenie z ramienia Urzędu Gminy i Miasta w Proszowicach.

- Przygotowujemy wiele wydarzeń kulturalno-religijno-muzycznych, a w pierwszy dzień 25 lipca w amfiteatrze - Festiwal Młodych - zapowiada ks. Tomasz Kubicki, koordynator dekanalny.

W stanie pełnej gotowości będą wszystkie służby w powiecie. - Zapewnimy dodatkowe ratunkowe zespoły medyczne i łóżka w szpitalu - mówi Janina Dobaj, dyrektorka proszowickiego szpitala, który na zabezpieczenie medyczne podczas Światowych Dni Młodzieży otrzyma odrębną pulę pieniędzy z funduszy wojewody małopolskiego.

Przedstawiciele policji, straży i szpitala na bieżąco spotykają się z burmistrzem w sprawie organizacji pobytu pielgrzymów. Wyznaczono całodobowe dyżury różnych służb, m.in. elektryków, hydraulików, firm wywożących odpady.

- Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w parkowaniu samochodów. Rynek będzie całkowicie wyłączony i przeznaczony tylko dla autobusów przewożących pielgrzymów. Doraźnie mogą być ograniczenia w ruchu na ul. Kolejowej, którą będą przejeżdżać autokary - uprzedza Paweł Burda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach.

Policjanci apelują do mieszkańców, by dbali o swoje bezpieczeństwo i na przykład w dzień targowy uważali na kieszonkowców. - Będziemy pracować ze zwiększonymi siłami i środkami, ale należy liczyć się z pewnymi zagrożeniami w ruchu drogowym oraz z kradzieżami - mówi Damian Zapart, naczelnik Wydziału Prewencji w KPP.

W zabezpieczeniu będą też pomagać strażacy z proszowickiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. - Uzupełniliśmy sprzęt medyczny i zwiększyliśmy do 17 liczbę ratowników na jednej zmianie. W pełnej gotowości są też druhowie z dziesięciu jednostek ochotniczych straży pożarnych, zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - zapowiada Zbigniew Kwinta, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Strażacy z OSP we wszystkich gminach będą zabezpieczać pobyty pielgrzymów na swoim terenie.

Gmina Nowe Brzesko udostępnia pielgrzymom miejsca w mieście, Hebdowie i Sierosławicach. - Mamy w planie przygotowanie dla nich i mieszkańców spotkania w formie pikniku z meczem piłkarskim, ogniskiem i koncertem Orkiestry Dętej z Grobli - zapowiada Jacek Zawartka, wiceburmistrz Nowego Brzeska. W gminie nie we wszystkich obiektach są prysznice, ale już zamówiono mobilne.

Piknik religijny planuje też zorganizować gmina Pałecznica.

Wielu parafian wybiera się do Wieliczki, gdzie w nowo otwartym Domu Miłosierdzia jeszcze przez dwa tygodnie będzie wyłożona księga pamiątkowa. Można w niej wpisać życzenia dla papieża Franciszka.

Liczba pielgrzymów i miejsce zakwaterowania w obiektach gmin Powiatu Proszowickiego:

Koniusza - 375 osób, pielgrzymi zamieszkają w budynkach szkolnych w: Biórkowie Wielkim, Glewcu, Koniuszy, Posądzy.

Koszyce - 40 osób, zostaną zakwaterowani i ugoszczeni w domach parafian.

Nowe Brzesko - 500 osób, zamieszkają m.in. w szkołach w Nowym Brzesku, Mniszowie, Sierosławicach, Środowiskowym Domu Samopomocy w Gruszowie.

Pałecznica - 400 osób, Zespół Szkół w Pałecznicy.

Proszowice - 1650 osób znajdzie nocleg m.in. w szkołach w Proszowicach, Klimontowie, Koczanowie, remizie w Bobinie.

Radziemice - 50 osób, Zespół Szkół w Radziemicach.

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Ewa Tyrpa

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

zawistnych

Ludzi jak w Proszowicach nie uswiadczysz w calym wojewodztwie ludzie czy wam z tym tak dobrze zyc czy sie z tym dobrze czujecie to sa swinstwa pierwszego sortu

się

Ja się nie przygotowuję.

do rady

A kto za to zapłaci, jeżeli Gmina to z jakiej pozycji budżetowej.
Koszty powinien pokryć Diecezja Kielecka lub Krakowska .

wz

Był w tym mieście syf jak zapamiętałem od 1990 r i jest nadal i tak będzie bo Proszowice nie mają szczęścia do dobrego gospodarza a może na to zasługują. Ten obecny imprezowicz zupełnie nie panuje nad wszystkim a co dopiero nad utrzymaniem porządku.

do księży

W Gminie Radziemice przyjmą 50 osób w Zespole Szkół gdyż jak wiadomo większość Remiz OSP nie spełnia warunków ... pojawia się jednak pytanie ile osób przyjmą księżą proboszczowie ??? mamy 4 parafie a więc 4 DUŻE plebanie wyposażone w prysznice, wanny, toalety itd. No więc czy ktoś może posiada informację ile osób przyjmie poszczególny proboszcz każdej z parafii ?

kto posprząta

Dam przykład jeden lub dwa, działka obok Urzędu Skarbowego , syf chwasty, bałagan, róg 3 Maja i reja kwiaciarnia brud , zanieczyszczony chodnik przez resztki kwiatów, i oczywiście obok parkingu na Reja, bałagan, chwasty itd . Proszę się wziąć się do roboty i posprzątać miasto.

obserwator

Wstyd mi za tak brudne i zaśmiecone miasto w dodatku bez czystej wody.

zaskoczony

Mam rozumieć,że atrakcją dla pielgrzymów są też powalone od miesiąca konary drzewa obok mostu przy ul.Racławickiej,które skutecznie wyłapują wszelkie nieczystości płynące Szreniawą? Pewnie i sam park przy okazji wygląda bardziej interesująco.Na przyjęcie gości sprzątamy cały dom,a nie jeden pokój,bo przypadkiem mogą wejść w niechciane miejsca i będzie wstyd.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.