Paweł Michalczyk

Były wójt chce 75 tys. zł odprawy rentowej. Złożył sprawę do sądu

Odmowa wypłaty mojej odprawy ma odwrócić uwagę opinii publicznej od „dziwnych” transakcji, które przeprowadzają w tej kadencji najwyżsi urzędnicy - komentuje Fot. Paweł Michalczyk Odmowa wypłaty mojej odprawy ma odwrócić uwagę opinii publicznej od „dziwnych” transakcji, które przeprowadzają w tej kadencji najwyżsi urzędnicy - komentuje Jerzy Lysy, były wójt
Paweł Michalczyk

Ponad trzy lata po przegranych wyborach, były wójt gminy Bochnia walczy przed sądem o 75 tys. zł odprawy rentowej. Jerzy Lysy twierdzi, że został do tego zmuszony przez obecne władze gminy, które odmówiły mu wypłaty tych pieniędzy.

Odprawa rentowa wynika z Kodeksu pracy. Przysługuje ona każdemu pracownikowi przechodzącemu na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Standardowa stawka równa jest miesięcznej pensji. Ale w przypadku pracowników samorządowych przepisy są inne. W zależności od stażu pracy wysokość odprawy równa jest dwóm, a nawet sześciu pensjom. W przypadku byłego wójta, który przepracował na tym stanowisku 20 lat, odprawa wynosi równowartość wynagrodzenia za pół roku. O tyle też wystąpił Jerzy Lysy. Pierwszy wniosek o wypłatę należności złożył 24 maja 2017 roku.

- Obowiązek wypłaty tego świadczenia nie jest aktem łaski pracodawcy ani jałmużną - uważa Jerzy Lysy. - Od półtora roku przebywam na rencie, gdyż w ciągu 20 lat wójtowania nabawiłem się choroby ciśnieniowej i arytmii serca - mówi. Przypomina, że gdy był wójtem, kilka razy wylądował w szpitalu, a pod koniec kadencji był na zwolnieniu lekarskim, z przypiskiem: „wolno chodzić”. Kontynuacją zwolnienia było tzw. świadczenie rehabilitacyjne.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jakim dotychczasowym dorobkiem w samorządzie może pochwalić się Lysy.
  • jaką opinię o roszczeniach byłego wójta mają aktualne władze gminy. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Michalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.