Bogusław Kwiecień

Była wielka miłość, a potem ślub i egzekucja w obozie Auschwitz

Zdjęcie młodej pary Margarity i Rudolfa Friemla z synkiem Edim zrobione  w pracowni fotograficznej przez więźnia Wilhelma Brasse po ceremonii ślubnej Fot. ze strony Vyra w blogu Zdjęcie młodej pary Margarity i Rudolfa Friemla z synkiem Edim zrobione w pracowni fotograficznej przez więźnia Wilhelma Brasse po ceremonii ślubnej w obozowym urzędzie stanu cywilnego
Bogusław Kwiecień

Austriak Rudolf Friemel miłość swojego życia poznał w Hiszpanii. Potem rozdzielił ich obóz. Nie doczekał ponownego spotkania z żoną. Został stracony na miesiąc przed wyzwoleniem.

To była ostatnia egzekucja na terenie macierzystego obozu Auschwitz. W przededniu sylwestra 1944 roku, czyli na niespełna miesiąc przed wyzwoleniem na placu przed kuchnią obozową stracono pięciu więźniów, członków obozowej konspiracji, a wśród nich Austriak Rudolf Friemel, który odliczał już dni do spotkania ze swoją ukochaną żoną Margaritą i synkiem Edim.

Jedyny ślub w Auschwitz

Margarita była Hiszpanką. Z Rudolfem poznali się, gdy w latach 30. ubiegłego wieku walczył w Międzynarodowych Brygadach po stronie Drugiej Republiki Hiszpańskiej przeciwko dyktaturze gen. Francisco Franco. To była wielka i gorąca miłość.

Szybko wzięli ślub cywilny zgodnie z prawem obowiązującym w republice. Po jej upadku Rudolf został internowany, a Margarita, która urodziła synka Ediego, przeniosła się do Wiednia, gdzie zamieszkała u ojca Friemla.

Rudolf, który był znany ze swoich lewicowych i antyfaszystowskich przekonań, gdy z internowania wrócił w 1941 roku do żony i dziecka, został natychmiast aresztowany.

W dalszej części tekstu dowiesz się w jakich warunkach zakochani spędzili swoją noc poślubną oraz jak nieudana próba ucieczki przypieczętowała los więźnia. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.