Bydgoskie służby gotowe, ale bezpieczne wakacje musimy zorganizować sobie sami

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Dorota Witt

Bydgoskie służby gotowe, ale bezpieczne wakacje musimy zorganizować sobie sami

Dorota Witt

Na około 10 plażach w regionie bezpieczeństwa strzegą ratownicy WOPR. Policjanci i strażacy wspólnie z wodniakami już rozpoczęli patrole kąpielisk - z poziomu wody i brzegu. Z poziomu drogi policjanci sprawdzają autobusy. O jedno zadbać musimy sami: by policyjna mapa wypadków miała jak najwięcej białych plam.

Kąpielisko w Borównie: jakość wody doskonała. Ratownik - na miejscu. Pieczyska - woda doskonała, ratownik obecny. To reprezentatywne przykłady plaż w okolicach Bydgoszczy. Sanepid nie ma zastrzeżeń do stanu wód w większości przetestowanych kąpielisk w regionie. To w Wąsoszu jest jednak zamknięte - do odwołania, bo woda nie nadaje się do kąpieli.

Ratownicy na stanowiskach

Ratownicy WOPR z regionu, ok. 600 osób, mają za sobą kursy doszkalające z zakresu udzielania pierwszej pomocy. - Prowadziliśmy webinaria, w kursach online brały udział także szkoły z regionu. Chodziło o to, by jak najwięcej osób miało świadomość zagrożenia i umiało go uniknąć - mówi Ewa Zieliński, instruktorka kujawsko-pomorskiego WOPR-u, ratownik medyczny.

Na blisko 10 kąpieliskach w regionie o bezpieczeństwo odpoczywających dbają ratownicy. W tym roku wyposażeni dodatkowo w przyłbice lub okulary ochronne, a podczas udzielania pomocy - dodatkowo w rękawiczki i fartuchy. Także plażowiczów obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego: konieczne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od innych, nie trzeba oczywiście zakładać maseczek, gdy idziemy popływać czy opalać się, ale gdy stoimy w kolejce do lokalu gastronomicznego czy toalety - już tak. Jeśli przy kąpielisku są przebieralnie, zajęta może być co druga szafka.

Akcja „Bezpieczny akwen”

O bezpieczeństwo na wodzie wspólnie z WOPR-owcami dbają policjanci i strażacy. Wodne patrole już pływają, m.in. po Wiśle, bo pod lupą znajdują się nie tylko miejsca, gdzie kąpiele są dozwolone. - Te niestrzeżone kąpieliska chyba jeszcze bardziej wymagają naszej obecności - zauważa podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Policyjni wodniacy pierwszy raz w tym sezonie zawitali nad Zalew Koronowski już 13 czerwca. Mundurowi z Ogniwa Wodnego bydgoskiej komendy będą tu prowadzić patrole aż do końca września. Sprawdzają, m.in., obowiązkowe wyposażenie łodzi w środki ratunkowe, trzeźwość i uprawnienia do kierowania łodzią i do amatorskiego połowu ryb. W pierwszych dniach tych działań wystawiono 12 mandatów za wjazd pojazdami do lasu oraz za brak środków ratunkowych na łodziach. Raport z pierwszego wakacyjnego weekendu jest już bardziej optymistyczny. Policjanci sprawdzili przygotowanie kąpielisk strzeżonych nad Zalewem Koronowskim. Wspólnie z ratownikami WOPR-u oraz strażakami z OSP Gościeradz w ramach akcji „Bezpieczny akwen” skontrolowali również kąpieliska niestrzeżone. Wszystko było w porządku.

Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol. Pamiętajmy też o mogącej się szybko zmienić pogodzie.

Te wysiłki mogą jednak nie wystarczyć, jeśli sami zapomnimy o tym, że woda daje nie tylko beztroski wypoczynek. - Alkohol, brawura, brak umiejętności pływania, spadek formy spowodowany brakiem ruchu podczas kwarantanny społecznej, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, nieczytanie regulaminów i niestosowanie się do poleceń ratowników - wylicza jednym tchem Ewa Zieliński, pytana o to, co wpływa na bezpieczeństwo plażujących.

- Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol. Pamiętajmy też o mogącej się szybko zmienić pogodzie. Policjanci wyczulali pracowników WOPR-u na kwestie zgłoszeń w sytuacji zmieniającej się nagle aury - mówi podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Autokar do sprawdzenia

O bezpieczeństwo w czasie drogi na kolonie warto zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Policjanci chcą też zadziałać na wyobraźnię kierowców. Każdego wakacyjnego dnia będą prezentować Mapę Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym - Wakacje 2020.
Można ją zobaczyć tutaj.

Policjanci przypominają, że każde, nawet z pozoru błahe, zignorowanie przepisów: nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia może być przyczyną tragedii na drodze.

Kąpieliska (w większości) sprawdzone

- Wyniki badań wody w kąpieliskach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znane są już w przypadku 24 z 35 kąpielisk - informuje Olga Radkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Jedynie w przypadku Kąpieliska nad Jeziorem Deczno podczas pierwszego badania przeprowadzonego 19 czerwca stwierdzono brak przydatności wody do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Na podstawie kolejnego badania wody w tym miejscu (przeprowadzonego 24 czerwca) wydano ocenę o przydatności wody do kąpieli. Wszystkie pozostałe 23 kąpieliska podczas pierwszego badania uzyskały ocenę „woda przydatna do kąpieli” (pobór i analiza próbek wody wykonane muszą być nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego na danym kąpielisku).

Według danych sanepidu z 30 czerwca bezpieczne są:

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.