Burza w Ameryce, czyli religia i polityka

Czytaj dalej
Fot. Pexels
Kazimierz Dadak

Burza w Ameryce, czyli religia i polityka

Kazimierz Dadak

Słynny wyrok w sprawie, która przeszła do historii pod nazwą Roe kontra Wade, zapadł w 1973 roku. Portal Politico w maju tego roku opublikował wstępną wersję orzeczenia większości sędziów Sądu Najwyższego, w której stwierdzają, że decyzja ta była w swej istocie błędna i musi być odrzucona. Ten bezprecedensowy przeciek wywołał istną burzę.

Pew Research Center podaje, że ponad 70% Amerykanów jest członkiem jakiegoś chrześcijańskiego kościoła, 16% wierzy w Boga, ale nie identyfikuje się z jakimś konkretnym wyznaniem, prawie 6% to są wyznawcy religii mojżeszowej, islamu hinduizmu, buddyzmu i innych pomniejszych, zaś ateistów, agnostyków i osób niepotrafiących odpowiedzieć na pytanie tyczące się ich stosunku do Boga i religii jest tam mniej niż 8%. Najwięcej jest osób należących do kościołów określanych jako ewangelikalne - ponad ¼ całej populacji. Ich członkowie są świetnie zorganizowani i zdyscyplinowani, stąd konserwatywni politycy dokładają wszelkich starań, żeby zdobyć ich poparcie.

Największym pojedynczym wyznaniem są katolicy, którzy stanowią około 1/5 populacji. Przytłaczającą większość stanowią tu rzymscy katolicy, ale w ramach tego wyznania są także grekokatolicy czy przedstawiciele innych kościołów wschodnich będących w łączności z Rzymem, na przykład maronickiego, chaldejskiego i asyryjskiego.

Duża grupę, około 15%, stanowią tradycyjne wyznania protestanckie, na przykład anglikanie, pewne odłamy baptystów, luteranów i metodystów. Odrębną kategorię (około 6,5%) stanowią chrześcijańskie kościoły zrzeszające w zdecydowanej większości czarnoskórych Amerykanów.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Kazimierz Dadak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.