Budapesztu u nas nie będzie [KRONIKA TORUŃSKA]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marek Nienartowicz

Budapesztu u nas nie będzie [KRONIKA TORUŃSKA]

Marek Nienartowicz

Nie będzie u nas drugiego Budapesztu. Jak region długi i szeroki - w strategicznych samorządowych przyczółkach PiS przegrał. Czy to sejmik województwa, czy prezydentura w Bydgoszczy, czy toruńska Rada Miasta. Jeśli prezes Kaczyński miałby szukać winnych, to na pewno może ostro przeczołgać ministra Kwiecińskiego, tego od infrastruktury i rozwoju. Tyle się nastraszył, że nasze województwo jest na skraju upadku w kwestii kasy unijnej, że aż suweren pognał do urn i dał konkurentom z Koalicji Obywatelskiej zwycięstwo w wyborach do sejmiku. A nade wszystko wyśrubował do niebotycznych rozmiarów indywidualny wynik marszałka Piotra Całbeckiego.

Ciekawe, co będzie z Wojciechem Świtalskim, szefem PiS w Toruniu i prezesem miejskiej spółki Urbitor. Na tym drugim stołku raczej nic mu nie grozi. Za to jako szef partyjnych struktur odpowiada za porażkę PiS w wyborach do toruńskiej Rady Miasta (tylko 6 radnych) i klęskę w wyborach do sejmiku z okręgu obejmującego Toruń i okolicę. Obraz katastrofy dopełnia jego wynik w tych drugich - niecałe 2 tysiączki głosów.

Do dymisji podał się już Marek Jopp, szef SLD w Toruniu i okolicy. Sam owszem, dostał się do Rady Miejskiej w Chełmży. Za to w Toruniu partia wydała chyba jedno z ostatnich tchnień - 0 radnych. Cóż, Toruń to nie Częstochowa. Pod Jasną Górą SLD ma prezydenta i 12 radnych.

Marek Jopp wie, że polityka uczy pokory. Jego tak, ale inni lekcji wyraźnie nie odrobili. Mieliśmy więc w Toruniu kandydatkę, która już przed wyborami przedstawiała się jako prezydentka Torunia. A wystarczyło przypomnieć sobie historię sprzed 13 lat - faceta, który już przed wyborami do Sejmu przedstawiał się jako „premier z Krakowa”. I wyborcy szybko sprowadzili go na ziemię.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Nienartowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.