Brzegi koło Wieliczki wciąż na liście papieskich spotkań

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak, (GEG)

Brzegi koło Wieliczki wciąż na liście papieskich spotkań

Grażyna Starzak, (GEG)

Kościół. Rząd brał pod uwagę możliwość zorganizowania ŚDM tylko w Krakowie.

Premier Beata Szydło zapewniła wczoraj, że Brzegi koło Wieliczki to miejsce, w którym planowane jest główne spotkanie papieża Franciszka z pielgrzymami podczas Światowych Dni Młodzieży. Nie rozwiała jednak wątpliwości, że może się to zmienić. - Jeśli pojawiają się jakieś kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa, to musimy to brać pod uwagę - zaznaczyła szefowa rządu.

Autor: Joanna Urbaniec

Potwierdziła w ten sposób, że wczoraj rozważano możliwość zmiany lokalizacji głównych uroczystości. Takie sugestie miały paść ze strony osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa. W Brzegach będzie o to znacznie trudniej niż na krakowskich Błoniach, gdzie tłumy pielgrzymów już gościły.

Na decyzję o dalszych przygotowaniach do spotkania koło Wieliczki miała wpływ strona kościelna. - Nasze stanowisko jest niezmienne: czuwanie modlitewne w sobotę oraz msza św. na zakończenie ŚDM planowane są na Campusie Misericordiae w Brzegach - twierdzi ks. dr Piotr Studnicki, zastępca rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej.

Kościół nie chce zmian w programie ŚDM
Wczoraj rano Kraków obiegła sensacyjna wiadomość. Na portalu Lovekrakow napisano, że główne wydarzenie Światowych Dni Młodzieży, czyli msza posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka, odbędzie się nie w Brzegach koło Wieliczki, tylko na krakowskich Błoniach lub w Pobiedniku. Ta zmiana miała zostać podyktowana względami bezpieczeństwa. Sugerowano, że lokalne drogi, które prowadzą do Brzegów, są nieodpowiednie dla spodziewanego tłumu pielgrzymów. Kwestia ta miała być omawiana podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli rządu z komitetem organizacyjnym ŚDM.

Nieoficjalna informacja na temat zmiany miejsca mszy z udziałem papieża dotarła też do krakowskiego komitetu organizacyjnego. Wczoraj, w samo południe, komitet wydał komunikat, w którym zaprzecza tym pogłoskom. „Informujemy, że nie rozważa się zmiany lokalizacji miejsc spotkań papieża Franciszka z młodzieżą podczas ŚDM: krakowskich Błoń i Campusu Misericordiae w Brzegach. Komitet nie będzie także komentował informacji na ten temat, przekazywanych mediom przez inne strony” - czytamy w oświadczeniu.

Tyle że portal powoływał się na wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha, który miał wskazać Błonia i Pobiednik jako dwie rozważane lokalizacje spotkania z papieżem. Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody, nie potwierdził, ale też nie zdementował doniesień o możliwości przeniesienia papieskiej mszy w inne niż planowano miejsce. Zainteresowanych odsyłał jednak do „strony kościelnej”.

- Nasze stanowisko jest niezmienne: czuwanie modlitewne w sobotę oraz msza święta na zakończenie ŚDM planowane są na Campusie Misericordiae - twierdzi ks. dr Piotr Studnicki, zastępca rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej.

Oficjalnego dementi ze strony rządowej nie było. - Na dziś spotkanie z papieżem Franciszkiem odbędzie się w Brzegach koło Wieliczki - stwierdziła premier Beata Szydło. Ale zastrzegła, że jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, to nie można obok nich przejść obojętnie. Bezpieczeństwo uczestników spotkania w Brzegach miało zapewnić zamknięcie autostrady A4, ale resort budownictwa i infrastruktury się na to nie zgodził. Jak przyznają pracownicy biura organizacyjnego ŚDM, kwestie transportu i przemieszczania się są „poważnym wyzwaniem organizacyjnym”.

W Brzegach pod Wieliczką od wielu miesięcy trwa budowa Campusu Misericordiae. Będzie on zajmował teren o powierzchni ok. 250 hektarów. Ok. 200 hektarów przeznaczono dla 2,5 mln pielgrzymów

Grażyna Starzak, (GEG)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.