Brzegi ciągle liczą na przyjazd papieża

Czytaj dalej
Jolanta Białek

Brzegi ciągle liczą na przyjazd papieża

Jolanta Białek

ŚDM 2016. Na obszarze Brzegi-Kokotów wykonano już około 80 proc. planowanych prac - twierdzą wieliccy urzędnicy. Władze Wieliczki nie chcą komentować ostatnich doniesień o możliwej zmianie miejsca głównych uroczystości światowego wydarzenia.

- Nasze prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnych opóźnień. Do ostatnich informacji związanych ze ŚDM nie chcemy się odnosić - powiedziała nam wczoraj Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego urzędu.

Liczący ok. 250 hektarów teren Brzegi-Kokotów, gdzie zaplanowano główne uroczystości ŚDM 2016, jest „w remoncie” od wiosny ub. roku. Magdalena Golonka podaje, że do początku 2016 roku wykonano tam: drogi wewnętrzne oraz sieć wodociągową i kanalizacyjną, oświetlenie i chodniki, remont trzech mostów na rzece Serafie, prace melioracyjne i porządkowe, nowe przepusty na rzekach i potokach, a także dwie stacje transformatorowe i konserwację sieci wysokiego napięcia.

Autor: Joanna Urbaniec

Na obszarze, który po światowym wydarzeniu będzie Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej, powstała nowa droga, łącząca ten rejon z Rybitwami oraz zbiornik retencyjny o pojemności 380 m sześc.

Piotr Ptak, pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. komunalnych, ocenia, że prace, jakie gmina zobowiązała się wykonać na terenie, który użyczy na ŚDM, są gotowe już w 80 proc. Twierdzi, że z natury podmokły obszar został zabezpieczony przed skutkami ewentualnego deszczu.

- Wały na rzece Serafie zostały podniesione, trzy śluzy wyremontowane, rowy odrestaurowane, powstały też zbiorniki retencyjne. Robiliśmy już próbę, która pokazała, że przy jednodniowym deszczu z pomocą trzech pomp można bez problemu „zebrać” wodę z tego obszaru - mówi Ptak. Dodaje, że gmina planuje tam jeszcze obniżyć o metr poziom wody w wyrobiskach żwirowych w Brzegach.

Do połowy roku mają powstać jeszcze trzy mosty umożliwiające przemieszczanie się pielgrzymów przez Serafę i Zabawkę. Gmina zmodernizuje także 4,3 km dróg w tym rejonie oraz wybuduje nowy trakt przy Serafie.

Jolanta Białek

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

przejedny

Niech urzędnicy wieliccy opowiedzą ile dróg ewakuacyjnych przygotowali, ile miejsc parkingowych dla autokarów, jak zabezpieczona jest linia wysokiego napięcia itp.

aszz

Jestem ciekawy ile długich lat gmina Wieliczka będzie wychodzić z długów po tym cyrku dzięki bogobojnemu burmistrzowi. A tu teraz jeszcze taki prezencik od jeszcze bardziej pogobojnych PISowskich nieudaczników

azss

Piękny prezent od nowej władzy czyli kościelnych pisowskich oszołomów. Macie próbkę "dobrej zmiany" czyli rządy nieudaczników tworzących republikę kolesi i uprawiających nepotyzm że aż miło . Tego nie było nawet za Platformy. Ale o tym ciemny lud który ich wybrał nawet nie chce się dowiedzieć.

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.