Brawo! Wójtowie dbają o zdrowie mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Anna Chreptowicz

Brawo! Wójtowie dbają o zdrowie mieszkańców

Anna Chreptowicz

Od lutego mieszkańcy gminy Zabór będą mieli gabinet rehabilitacyjny. Taki - z powodzeniem - funkcjonuje już w Trzebiechowie.

Czy gmina Zabór będzie miała swój własny gabinet rehabilitacyjny? Wszystko na to wskazuje. Gabinet prawdopodobnie zostanie otwarty już w lutym. Z wiadomości bardzo ucieszyli się mieszkańcy. Taki gabinet oznacza dla nich jedno... koniec z wyjazdami na rehabilitację do Zielonej Góry.

R. Sidoruk: Pomysł pojawił się w momencie, kiedy jedna z sal komputerowych znajdująca się w przedszkolu gminnym przestała cieszyć się zainteresowaniem mieszkańców.

- Wtedy pomyślałem, że można zagospodarować ją inaczej - mówi Robert Sidoruk, wójt gminy Zabór. Zrobił więc rozeznanie w różnych punktach rehabilitacyjnych w Zielonej Górze. - I zgłosiła się jedna z pań, która prowadzi taki gabinet w Chynowie. Zobaczyła pomieszczenie, zaproponowała, jak można je wyremontować, żeby dostosować do swoich potrzeb. Od lutego prawdopodobnie ruszymy - dodaje wójt i liczy na to, że pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę. Na początku zabiegi będą płatne. Jedna wizyta ma kosztować 9 złotych. - Jednak uzgodniliśmy z rehabilitantką, że jeśli tylko podpiszemy umowę, zacznie rozmowy z NFZ, żeby wizyty były darmowe.

Dużym atutem lokalizacji gabinetu będzie to, że ma on osobne wejście. Nie trzeba będzie więc przechodzić przez przedszkole. Poza tym do wejścia dobudowany jest podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Czy w niewielkiej gminie gabinet może cieszyć się popularnością?

Jak najbardziej. Najlepszym dowodem na to jest Trzebiechów, gdzie w 1999 r. powstał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzony przez Elżbietę Ciporę, w którym przyjmowany jest każdy, kto ma skierowanie na zabiegi. - Wykonujemy elektroterapię, laseroterapię, pole magnetyczne. Wszystko, oprócz hydroterapii - informuje pani Elżbieta i dodaje, że gabinet cieszy się bardzo dużą popularnością. Przyjeżdżają do niego nie tylko pacjenci z gminy, ale z całego powiatu.

W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Trzebiechowie można skorzystać m.in. z leczenia pulsującym polem magnetycznym.
Mariusz Kapała GL W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Trzebiechowie można skorzystać m.in. z leczenia pulsującym polem magnetycznym.

Pomieszczenia zakładowi udostępnia urząd gminy

- Sfinansowaliśmy także budowę windy, bo gabinety są umieszczone na piętrze i podjęliśmy się jej utrzymania - mówi Zenon Rychły, sekretarz gminy Trzebiechów. I dodaje, że na zabiegi przyjeżdżają nawet mieszkańcy Sulechowa.

Czy gabinet w Zaborze będzie cieszył się podobną popularnością? - Myślę, że tak. Od kiedy mieszkańcy wiedzą o tych planach, odbieram wiele telefonów z pytaniem, kiedy otwarcie. Myślę, że to chyba dobry znak... - mówi Robert Sidoruk.

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.