Bogaty jak Kraków? Nie, jak Wielka Wieś! Obwarzanek coraz pulchniejszy. Znajdź swoją gminę w zestawieniu! [ranking]

Czytaj dalej
Fot. Barbara Ciryt
Zbigniew Bartuś

Bogaty jak Kraków? Nie, jak Wielka Wieś! Obwarzanek coraz pulchniejszy. Znajdź swoją gminę w zestawieniu! [ranking]

Zbigniew Bartuś

Najbogatszą gminą Małopolski nie jest Kraków, lecz przylepiona doń Wielka Wieś. Dzięki wysokim dochodom i podatkom zameldowanych tu 11,5 tys. osób (w tym wielu zamożnych krakusów, którzy postawili tu wille), ale przede wszystkim daninom od ulokowanych tutaj firm, wpływy budżetu przekroczyły 2807 zł na mieszkańca i wyraźnie przewyższają średnią krajową (1790 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Prosty przepis na zamożność. Jak Wielka Wieś przeskoczyła Kraków

– Mamy trochę szczęścia, bo leżymy bardzo blisko Krakowa i blisko lotniska w Balicach. Ale szczęściu trzeba pomagać i my to od lat robimy. Dzięki temu z jednej najbardziej zapuszczonych gmin krakowskiego obwarzanka przeobraziliśmy się w taką, która patrzy w przyszłość z wielkim optymizmem – komentuje Krzysztof Wołos, który wygrał wybory na wójta Wielkiej Wsi, a wcześniej przez lata był wicewójtem.

Dodaje, że wielu klientów odwiedzających wielkie „krakowskie” centra handlowe, m.in. kompleks rodziny Witków, outlet Factory w Futura Park czy pobliski Leroy Merlin, a także efektowne salony samochodowe u wrót stolicy Małopolski, nie ma pojęcia, że robi zakupy na wsi. W konkretnie – w gminie Wielka Wieś. A inwestorów jest tu dużo, dużo więcej, stąd rosnące wpływy z podatku od nieruchomości oraz CIT. Zarazem gmina przyciąga ludzi zainteresowanych osiedleniem niezbyt daleko od krakowskiego Rynku, ale na wsi. Przeważnie zamożnych, co oznacza wzrost dochodów z podatku PIT.

Bogaty jak Kraków? Nie, jak Wielka Wieś! Obwarzanek coraz pulchniejszy. Znajdź swoją gminę w zestawieniu! [ranking]
Anna Kaczmarz Przez ostatnie lata twarzą sukcesów Wielkiej Wsi był wójt Tadeusz Wójtowicz (na zdjęciu w kapeluszu, obok Kazimierz Barczyk). Cztery lata temu zdobył tytuł "Wójta Małopolski". W ostatnich wyborach przegrał jednak wyraźnie ze swym zastępcą, Krzysztofem Wołosem, z którym stanowili bardzo udany tandem, a którego nieoczekiwanie zwolnił z pracy w maju (z powodu sporu, kto ma kandydować). Wołos poświęcił pracy dla gminy 11 lat. Pisał projekty o dotacje zewnętrzne, dzięki temu powstawały ciekawe przedsięwzięcia, pomagał ludziom w wielu formalnościach, dlatego murem stanęli za nim społecznicy, ale też liczni urzędnicy. Zmobilizowali się też mieszkańcy: do wyborów poszło dwie trzecie uprawnionych, w niektórych wsiach - ponad 70 proc. Wołos dostał grubo ponad 60 proc. głosów.

Kraków, z dochodem niespełna 2,4 tys. zł na głowę, uplasował się na piątym miejscu w regionie – wyprzedziły go także górnicze gminy Bukowno i Bolesław oraz Niepołomice, które jako pierwsze wyczuły potencjalną moc krakowskiego obwarzanka i bazując na niej zaczęły ściągać wielkich inwestorów.

Czytaj więcej:

  • Które gminy są najbogatsze, a które najbiedniejsze w Małopolsce?
  • Co jest siłą Wielkiej Wsi?
  • Dlaczego bogaci się podkrakowski obwarzanek? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.