Marek Weckwerth

Błękitną wstęgą z Ostródy do Złotorii - Drwęca i jeziora

Jezioro, przesmyk między nimi i znów jezioro - tak wygląda szlak kajakowy na Pojezierzu Brodnickim. Fot. Marek Weckwerth Jezioro, przesmyk między nimi i znów jezioro - tak wygląda szlak kajakowy na Pojezierzu Brodnickim.
Marek Weckwerth

Rzeka wypływa strugą spod Góry Dylewskiej (Warmińsko-Mazurskie) w północno-wschodnim rogu Pojezierza Chełmińskiego. Stąd do Wisły w Złotorii jest 219 km.

Szlak kajakowy rozpoczyna się Rychnowskiej Woli (210 km do ujścia), ale górny fragment aż do Ostródy jest dość uciążliwy, dedykowany prawdziwym traperom. Zatem ten kto chce mieć pewność, że popłynie bez utrudnień, powinien wystartować z jednej z przystani nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie (190 km). Stąd mogą wypływać nawet duże grupy. Dobrym miejsce do startu jest położone przy wypływie rzeki z jeziora Samborowie (175 km). Jest tu biwak, dojazd zapewnia pociąg Bydgoszcz - Toruń - Olsztyn.

Jezioro, przesmyk między nimi i znów jezioro - tak wygląda szlak kajakowy na Pojezierzu Brodnickim.
Marek Weckwerth Jednym z etapów spływu Drwęcą jest Brodnica. Na zdjęciu wieża zamku krzyżackiego. Można na nią wejść i zwiedzić ruiny zamku. Warto zwiedzić też starówkę.

Drwęca jest rzeką, która łączy walory przyrodnicze (na całej długości jest rezerwatem ichtiologicznym) i historyczne (średniowieczne zamki i zabytkowe miasta). Po drodze można zwiedzić Bratian, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Złotorię, a nawet kontynuować spływ kolejne 6 km z nurtem Wisły i wylądować na Bulwarze Filadelfijskim lub przystani AZS/UMK w Toruniu.

Doskonałym uzupełnieniem spływu na Drwęcy jest „skok w bok” - na Jeziora Brodnickie. Wpływa się w ujście Skarlanki (prawy dopływ) w osadzie Tama Brodzka, przenosi sprzęt przez niewielką tamę i woduje na jeziorze Bachotek. Przed kajakarzami otwiera się ciąg malowniczych jezior - sześć (prócz wspomnianego), nie licząc możliwości wpłynięcia na kilka bocznych. Pojezierze Brodnickie tworzą bowiem dwie główne i jedna mniejsza rynny polodowcowe połączone strugami. Rynna wschodnia, na którą wpływa się przez Tamę Brodzką, jest popularnym szlakiem kajakowym. W Bachotku znajduje się stanica wodna PTTK. Rynna zachodnia jest pływana zwłaszcza wiosną, gdy w strudze łączącej jeziora jest więcej wody.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.