Biskupi chcą zakazu handlu w niedziele [LIST BISKUPÓW]

Czytaj dalej
Fot. arc
Arkadiusz Nauka

Biskupi chcą zakazu handlu w niedziele [LIST BISKUPÓW]

Arkadiusz Nauka

Biskupi czterech diecezji apelują o wsparcie akcji zbierania podpisów w sprawie wolnej od handlu niedzieli. Biskupi diecezji gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej oraz archidiecezji katowickiej wydali w tej sprawie oficjalny komunikat, który został wczoraj odczytany w kościołach tych diecezji.

W komunikacie biskupi informują, że postulowana w projekcie ustawodawczym regulacja prawna bierze w obronę 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele. - Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej - jako pasterze naszych diecezji - zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów - czytamy w dokumencie podpisanym przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję w Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

Biskupi w komunikacie zaznaczają także, że jeśli ta inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne to jest szansa na odzyskanie niedzieli "Bożej i naszej". - Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej - wyjaśniają.

Biskupi przypominają, że niedziela zasadniczo wolna od pracy jest rozwiązaniem, stosowanym w wielu krajach europejskich.
- Skutecznym i społecznie zaakceptowanym funkcjonowaniem tej zasady cieszy się od lat wiele krajów europejskich, a wśród nich m.in. Austria, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Francja oraz Wielka Brytania. Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy - przekonują.

Poniżej cały tekst komunikatu biskupów:

KOMUNIKAT BISKUPÓW DIECEZJI: GLIWICKIEJ, OPOLSKIEJ, SOSNOWIECKIEJ ORAZ ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
W SPRAWIE POPARCIA INICJATYWY USTAWODAWCZEJ USTAWY O OGRANICZENIU HANDLU W NIEDZIELE.

Bracia i Siostry!
Dnia 2 czerwca br. zarejestrowano w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Działania Komitetu poparły różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe – z "Solidarnością" na czele – oraz niektóre organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.

Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Drodzy Diecezjanie!
Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej – jako pasterze naszych diecezji - zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów. Więcej informacji na ten temat oraz wzór deklaracji popierającej wspomniany projekt znajdziemy w dzisiejszym numerze "Gościa Niedzielnego". Liczymy na wsparcie akcji przez duszpasterzy oraz wiernych świeckich tworzących Parafialne Rady Duszpasterskie i zaangażowanych w katolickie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, a także w Parafialne Zespoły Caritas.

Jeśli ta inicjatywa ustawodawcza znajdzie mocne poparcie społeczne, to – w myśl zawołania utrwalonego podczas stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich - może doprowadzić do odzyskania niedzieli „Bożej i naszej”. Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej.

Bracia i Siostry!
Mamy nadzieję, że po skutecznie przeprowadzonej akcji zbierania podpisów i przekazania ich do Sejmu, Parlament Rzeczypospolitej przyjmie ustawę, która przywróci polskiemu społeczeństwu niedzielę zasadniczo wolną od pracy.

Skutecznym i społecznie zaakceptowanym funkcjonowaniem tej zasady cieszy się od lat wiele krajów europejskich, a wśród nich m.in. Austria, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Francja oraz Wielka Brytania. Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy!

Wszystkim, zarówno zaangażowanym, jak i popierającym to przedsięwzięcie własnym podpisem, a tym samym angażującym się w obronę świętowania niedzieli – dnia dla Boga i dla rodziny, z serca błogosławimy: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
Szczęść Boże!

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Arkadiusz Nauka

Komentarze

56
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wymodlę jedzenie?

ok to od dzisiaj się modle o jedzenie dla rodziny zamiast na nie zarabiac BO ROZUMIEM ze taki jest przekaz kosciola?????

lm

cy mamy rzad,premiera,prezydenta?bo mysle,ze polska rzadza ci czarownicy w kieckach.powinno sie tych darmozjadow,pasozytow,alkoholikow,pedofili odsunac od finansowania przez panstwo.tylko ze kosciol nigdy nie powie dosc.im ciagle mal.dlatego pierdo...lnolem ta instytucja.

kaz59

Caly czas czytam , ze biskupi chca to , chca tamto, zakaz taki i inny. Kto w tym panstwie w koncu rzadzi ?

set

Powinni dać przykład ! Jak ludzie będą mieli wolne niedziele, to będą chcieli się wyspać, a nie słuchać od świtu dzwonów. Kler też nie powinien pracować w niedzielę ! Niektórzy mieli by czas zająć się swoimi dzieciami.

Valdi

Jestem za Slexitem z Wolski i Watykanu

Kokos

To żadni pasterze. To darmozjady, pijaki, pedofile i wszelkiej innej maści oszuści! To ludzie żądni władzy i pieniędzy! Żyją na koszt narodu, opływają w bogactwie! Nie będą mi mówić kiedy mam robić zakupy! Sami handlują w niedzielę jakimiś maszkarami! Oni mają służące zresztą są to głupie kobiety, które dbają o ich wypasione brzuchy.

mirek

w czarnych,nie wierze.oni to sa te diably,ktorymi strasza grzesznikow,pieklo to KK,pazernosc,obluda,falsz-zaklamanie to domena tych czarownikow w kieckach.przyjdzie czas,kiedy do instytucji zwanej kosciolem,nie przyjdzie nikt,czego bym sobie zyczyl.wierzyc mozna w boga,nie w KSIEDZA.

Jestem za zakavzem handlu w niedzielę

Ale navpiszccie także list o zakazie bezkarnego ściąganie pieniędzy od biedaków na wasze zabawy.
Zróbcie jak w Niemczech.Obywatel powinien zadeklarować z podatku daninę na was,a nie politycy.
TO JEST WASZA OBŁUDA

Rozbawiony

Czyli chcą nam wprowadzić katolicki szariat. Dziwne, że nie przeszkadza im praca kelnerek, kasjerek w kinach czy muzeach, tylko handel jest be?

Polak

Brawo! Biskupi teraz rządzą! Reszta won! Pomnożą swoje bogactwa! A ciemny lud to kupi jak mawia pan Kurski. Hasło miłosiernych niedługo będzie takie: kto bez krzyża to na krzyż!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.