Biskup na manowcach, który zawsze robił to, co lubił: Tadeusz Pieronek

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Grażyna Starzak

Biskup na manowcach, który zawsze robił to, co lubił: Tadeusz Pieronek

Grażyna Starzak

Miał wielu przyjaciół, ale też niemało wrogów. Przyjaciele też niekoniecznie zawsze się z nim zgadzali. Dyskusje, prowadzone w jego mieszkaniu, toczyły się w atmosferze tolerancji. I przy stole, na którym stawiał smakowite potrawy. Jego śmierć, dokładnie rok temu, zaskoczyła wszystkich. Choć od pewnego czasu chorował na serce, był w dobrej kondycji. Jeszcze dzień przed śmiercią bp Tadeusz Pieronek snuł z przyjaciółmi plany na kolejne dni. Miał jechać do Kielc, na imieniny jednego z duchownych. W sylwestra był umówiony na spotkanie z prof. Franciszkiem Ziejką. No i miał napisać kolejny felieton do „Gazety Krakowskiej”.

Od dziecka chciał być księdzem. Może dlatego, że duchownym był nieżyjący już ks. Jan Wolny, jego wujek od strony mamy - człowiek darzony przez wiernych ogromnym szacunkiem, niegdysiejszy proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

To na plebanii u wuja spotykał wielu wspaniałych ludzi. Bywał tam m.in. Karol Wojtyła. W 1957 r. do tej parafii trafił, jako młody kleryk ks. Józef Tischner. To wtedy poznali się i zaprzyjaźnili z księdzem Pieronkiem.

- Ostatni raz widzieliśmy się w dzień moich imienin, osiem miesięcy przed śmiercią Józka. Wtedy już nie mówił, tylko pisał. W ten sposób pogadaliśmy sobie. Niedługo po jego wyjściu, słyszę domofon. Ktoś dzwoni. Patrzę, a to jego brat. Przyniósł mi - w prezencie imieninowym - jego książkę. Dedykacja była fantastyczna: „Księdzu Tadeuszowi Pieronkowi „biskupowi na manowcach” - „Ksiądz na manowcach”. Taki był tytuł tej książki Tischnera - wspominał przed laty biskup.

Przytoczyłam mu wtedy definicję wyrazu „manowce”. Wg słownika języka polskiego oznaczają one „teren bez wyznaczonej drogi”, „bezdroża”, „wertepy”. Dodałam, że w mojej opinii idzie wyznaczoną przez siebie drogą. Odparł, że „jeśli chodzi o powołanie, to tak”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.