Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Czytaj dalej
Maria Mazurek

Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Maria Mazurek

- To historia o tym, jak banalne jest zło: zwykły chłopak z podlubelskiej wsi, typ urzędnika, w systemie totalitarnym staje się katem - mówi Piotr Lipiński, autor książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Bolesław Bierut to najbardziej nudny zbrodniarz w polskiej historii?

Tak bym określił. Bo że był zbrodniarzem - to na pewno. Uważam, że największym w XX-wiecznej historii Polski, a może i w historii Polski w ogóle. Na jego sumieniu są tysiące ludzi skazanych na karę śmierci za to, że walczyli z komunizmem. Że nudny - to również. Wprawdzie jeszcze nudniejszy był chyba Gomułka, ale on jednak szybko został odsunięty od komunistycznej władzy w stalinowskim wydaniu. Wręcz stał się jej ofiarą.

I ofiarą Bieruta.

Przedziwne, że na jego tle Gomułka jawi się wręcz jako pozytywna postać. Wiele osób po przeczytaniu mojej książki o Bierucie pyta: dlaczego przedstawiasz Gomułkę w tak dobrym świetle? Nie przedstawiam - po prostu wypaść pozytywnie na tle Bieruta nie jest trudno. I ten komunizm według Gomułki, jeśli w ogóle możemy to wartościować, jest zdecydowanie lepszy niż jego bierutowsko-stalinowskie wydanie.

Bierut zarzucał Gomułce odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. I Gomułka, w gruncie rzeczy, był prawicowo--nacjonalistycznie odchylony w stosunku do tego, co głosił Bierut. Dla Bieruta, naprzykład, słowa Stalina to była świętość. A Gomułka parę razy sprzeciwił się Stalinowi. Ale jego myślenie też było pokrętne. Gomułka protestował przeciwko temu, że aresztowano 16 przywódców Polski Podziemnej. Ale nie z tego tytułu, że ich uwięziono, ale dlatego, że zrobiły to władze radzieckie. A powinny, według Gomułki, polskie.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • Czy Bierut nie postrzegał Polski jako swojej ojczyzny?
  • Czy otruli Bieruta w tej Moskwie? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej, odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Prywatnie: moją pasją jest łucznictwo konne (to znaczy to uczucie, że przeżyłam kolejne zawody, w których zazwyczaj zajmuję zresztą ostatnie miejsce). Jestem autorką czterech książek napisanych wspólnie z prof. Jerzym Vetulanim, m.in. "Neuroerotyki" i "Snu Alicji" (dla dzieci) i właścicielką najpiękniejszego na świecie konia, Prady.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.