Bezpieczna podróż autem, autokarem

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Bezpieczna podróż autem, autokarem

Kaśka Borek

Nawet najlepiej zorganizowane działania policji nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa każdemu. Sami też możemy wiele zrobić, by w prosty sposób skutecznie zadbać o życie i zdrowie rodziny.

Podróże samolotem są coraz popularniejsze, ale wiele osób na wakacyjny urlop wciąż wybiera się własnym samochodem. Dzieci i młodzież na kolonie czy obozy jadą najczęściej autokarem. Dlatego na podstawie informacji przygotowanych między innymi przez Komendę Główną Policji przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad, jak bezpiecznie podróżować autokarem i autem.

Gdy na urlop czy kolonie jedziemy autokarem

Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie autokarów przez policję i inspekcję transportu drogowego. Taką potrzebę trzeba zgłosić z wyprzedzeniem. Ale to nie wszystko, co możemy zrobić, na przykład jako rodzice czy opiekunowie dzieci i młodzieży udających się na wakacje, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, byśmy przed wyjazdem porozmawiali z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w autokarze, których należy przestrzegać.

Samochodem

Podczas wakacji wzrasta natężenie ruchu na polskich drogach i kontroli drogowych. Policjanci zapowiadają, że będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Ostrzegają, że na taryfę ulgową nie mogą liczyć kierowcy nieprzestrzegający ograniczeń prędkości czy wyprzedzający na trzeciego. Będą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa każdemu. Sami musimy podnosić jego poziom – jeżdżąc kulturalnie i przepisowo oraz zachowując zdrowy rozsądek.

Weźmy pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Pamiętajmy, że ładna pogoda sprawia, że czujemy się pewniej za kółkiem i rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei opady to gorsza widoczność i znacznie wydłużona droga hamowania. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, nieustępowanie pierwszeństwa - to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

O to zadbaj przed wyjazdem

W trakcie jazdy autokarem dzieci, dla własnego bezpieczeństwa, nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach,
123rf W trakcie jazdy autokarem dzieci, dla własnego bezpieczeństwa, nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi

Warto wiedzieć

Zasady. Jeszcze o bezpiecznej podróży autokarem
Jeśli rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące stanu technicznego autokaru albo trzeźwość kierowcy będzie budziła wątpliwości, nie należy dopuścić do dalszej podróży. Swoje wątpliwości trzeba zgłosić policjantom. Warto wiedzieć, że Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki stronie przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić, czy autobus, którym będziemy jechali my lub nasi bliscy, ma ważne badanie techniczne, aktualne ubezpieczenie albo czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat trzeba umieścić z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Osoba kierująca takim pojazdem musi włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Nie może też oddalać się od pojazdu, gdy silnik jest włączony. Od kierowcy zależy bezpieczeństwo uczestników wyjazdu - powinien być wypoczęty i wyspany.
Każdy kierowca, wsiadając do pojazdu, odpowiada za życie wszystkich pasażerów, przypomina nam Komenda Główna Policji.

Bezpieczeństwo. Gdy wybierasz się za granicę
Wybierasz się na wakacje za granicę? Pobierz aplikację iPolak z informacjami o wszystkich krajach świata. Sprawdź też „Ostrzeżenia dla podróżujących” na stronie polakzagranica.msz.gov.pl.
Pamiętaj: ze względu na niestabilną sytuację lub zagrożenie atakami terrorystycznymi niektóre z bezpiecznych nie¬gdyś kierunków zagranicznych wyjazdów są obecnie odradzane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przed podróżą możesz zarejestrować się również na stronie odyseusz.msz.gov.pl.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na msz.gov.pl.

Praktyczne porady. Gdy na urlop jedziesz pociągiem
W Polsce działa 13 przewoźników pasażerskich, którzy oferują nam różnego rodzaju połączenia w różnego rodzaju kategoriach pociągów. Chcesz poznać szczegóły letnich promocji, przysługujące ci zniżki, warunki przewozu roweru czy zwierząt? Najłatwiej uzyskasz te informacje, dzwoniąc na infolinię danego przewoźnika albo wchodząc na jego stronę internetową. Nie istnieją ogólne oraz wspólne reguły dla wszystkich firm przewozowych (jednak stosowane zasady opierają się na przepisach), informuje Urząd Transportu Kolejowego.

Gdy idziesz jezdnią lub poboczem
Jak to wygląda w świetle prawa – praktyczne informacje.

  1. Pieszy musi korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli go nie ma lub czasowo nie można z niego korzystać, może iść jezdną – pod warunkiem że będzie zajmował miejsce jak najbliżej jej krawędzi i ustępował miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
  2. Idąc po poboczu lub jezdni, idź lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżających pojazdów).
  3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
  4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełno¬sprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
  5. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Tych przepisów nie stosuje się w tzw. strefie zamieszkania!
W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem
Jest dozwolone, gdy odległość od pasów przekracza 100 m.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Gdy skrzyżowanie jest w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone także na tym skrzyżowaniu.
Pieszy nie może jednak zagrażać bezpieczeństwu ruchu pojazdów lub utrudniać ruchu. Musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i przejść najkrótszą drogą.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.