Grażyna Starzak

Bezpieczeństwo to priorytet

Najwięcej wysiłku wymaga zapewnienie bezpieczeństwa w Brzegach. Fot. Fot. Andrzej banaś Najwięcej wysiłku wymaga zapewnienie bezpieczeństwa w Brzegach.
Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. Jest już raport dotyczący zabezpieczenia lipcowego spotkania młodych katolików w Krakowie. Wczoraj został przekazany premier Beacie Szydło.

Dokument przygotowany przez wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha i jego służby jest bardzo obszerny i zawiera sporo załączników. - Raport będzie też analizowany m.in. w Komendzie Głównej Policji, straży pożarnej, w ABW, w BOR - mówi Józef Pilch. - Jeśli opinia na temat raportu będzie pozytywna, nam pozostanie tylko wcielić te plany w życie. Spodziewam się, że nie będzie uwag. A jeśli będą, to bardzo drobne. Zapewniam, że raport jest przygotowany bardzo rzetelnie, bo dla władz regionu bezpieczeństwo uczestników Światowych Dni Młodzieży to priorytet - podkreśla wojewoda małopolski.


Autor: Joanna Urbaniec

W dokumencie znalazł się między innymi szczegółowy opis sposobu zabezpieczenia wszystkich wydarzeń z udziałem pielgrzymów i papieża Franciszka. Plan zapewnienia bezpieczeństwa przewiduje wszelkie możliwe warianty zagrożeń wraz z dokładną mapą i oznaczeniem dróg ewakuacyjnych. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wojewoda jako miejsce nocnego czuwania i głównej mszy wskazuje Brzegi między Krakowem a Wieliczką.

Pełnomocnik rządu do spraw Światowych Dni Młodzieży Paweł Majewski twierdzi, że udało się usunąć wszystkie problemy wskazane we wstępnym raporcie, które mogłyby powodować obawy o bezpieczeństwo pielgrzymów. Przypomina, że we wprowadzonej przez MSWiA i koordynatora służb ustawie antyterrorystycznej, która jest w tej chwili w Sejmie, znalazły się zapisy pozwalające wojsku m.in. na stworzenie mostu powietrznego, który będzie mógł zostać użyty w przypadku, gdyby zabrakło miejsc w krakowskich szpitalach.

Paweł Majewski dodał również, że we współpracy z komitetem organizacyjnym ŚDM zminimalizowano ryzyko wystąpienia jakichkolwiek perturbacji w Brzegach. Zwiększona zostanie tam liczba miejsc ewakuacyjnych, wyłączone będą strefy pod liniami wysokiego napięcia, a także ogrodzone zostaną zbiorniki wodne.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.