Barwy kampanii wyborczej. PiS nie dało się sprowokować atakującej ciągle opozycji

Czytaj dalej
Sławomir Skomra

Barwy kampanii wyborczej. PiS nie dało się sprowokować atakującej ciągle opozycji

Sławomir Skomra

Opozycja próbowała ze wszelkich sił wciągnąć Prawo i Sprawiedliwość do wymiany ciosów. Ale kandydaci PiS pilnowali się objętej taktyki „tylko się nie podłożyć’.

Sztaby partyjne od miesięcy pracowały nad programami wyborczymi, tworzyły koalicje, kreśliły scenariusze i przede wszystkim ustalały taktykę wyborczą. Efekt tych prac mogliśmy zobaczyć w kończącej się właśnie kampanii wyborczej. W niedzielę pójdziemy do urn, aby wybrać posłów i senatorów. To jaka była ta kampania, która właśnie się kończy?

Hasła z centrali

Była inna niż ta sprzed czterech lat. Gołym okiem widać różnice, bo w 2015 roku np. Prawo i Sprawiedliwość więcej wagi położyło na kwestie lokalne. Jeśli chodzi o Lubelszczyznę politycy tej partii mówili o przyśpieszeniu budowy dróg, odejściu od pomysłu budowy elektrowni gazowej w Puławach na rzecz instalacji węglowej czy o nawet 4 tysiącach nowych miejsc pracy na granicy.

Wszechobecne banery wyborcze. W tym roku Lublin i województwo zostały nimi dosłownie zasypane
Wrzesień. Wielka konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie. To tu padły obietnice i podniesieniu płacy minimalnej do nawet 4 tys. złotych

Teraz tych lokalnych wątków było mniej i nie były tak spektakularne. Kampania się scentralizowała. Mowa w dużej mierze była o rozwiązaniach ogólnopolskich, europejskich. Widać to nawet na billboardach i banerach wyborczych. Niemal wszyscy kandydaci, z drobnymi wyjątkami posługiwali się przede wszystkim hasłami ogólnopolskimi towarzyszącymi całemu komitetowi. Nie było w tym roku wysypu lokalnych pomysłów.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Skomra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.