Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania, to jeszcze węgiel coraz częściej z Rosji

Czytaj dalej
Zbigniew Bartuś

Bajka o taniej energii z węgla. Nie dość, że nie jest tania, to jeszcze węgiel coraz częściej z Rosji

Zbigniew Bartuś

Nam nie zaszkodzi spór o sądy. Groźne byłyby natomiast duże podwyżki cen prądu, gazu i ciepła dla domostw. Ludzie się wkurzą, zwłaszcza emeryci – usłyszałem na Forum Ekonomicznym w Krynicy od wpływowego polityka PiS. Był wyraźnie poirytowany, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznaje w wywiadach, iż podwyżki są nieuchronne. Owszem, to prawda, ale… Idą wybory! W ten sposób rozumowało kilka poprzednich rządów, dopuszczając się przez to horrendalnych zaniedbań.

Czytaj także: Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

„Przed nami przepaść? No to zamykamy oczy i udając, że jej nie ma, prujemy naprzód”. Sęk w tym, że od zamykania oczu żadna przepaść jeszcze nie znikła.

Z zestawień hurtowych cen energii elektrycznej w Europie wynika, że cena w Polsce jest średnio o jedną czwartą wyższa od niemieckiej i o jedną piątą wyższa od szwedzkiej. Słowem: firmy w Polsce kupują prąd drożej niż w RFN. Działający nad Wisłą giganci grożą wyprowadzką i trudno im się dziwić: np. w hucie cena prądu stanowi 40 proc. całych kosztów! Rząd da pewnie gigantom specjalne (niższe) ceny. Państwowe elektrownie odbiją to sobie na... polskim piekarzu. A po wyborach przyjdzie czas na gospodarstwa domowe. Dziś polska rodzina płaci nominalnie za prąd dwa razy mniej niż niemiecka i o 20 proc. mniej niż szwedzka.
Tanio? No to proszę sobie to zestawić z siłą nabywczą Niemca i Szweda.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że „jeśli ktoś mówi o Europie bez węgla po 2050 r., to w Polsce to się na pewno nie uda”. Pytanie, czy Polacy będą z tego powodu szczęśliwi. Wczoraj Tchórzewski podpisał rozporządzenie o pomocy publicznej dla kopalń – do 2023 r. my, podatnicy, za zgodą Unii, damy górnictwu kolejne 13 mld zł. Z zamian dostaniemy – co? Tanią energię z węgla?

W imię patriotyzmu?

Wolne żarty. Już co trzecia tona spalanego w Polsce węgla pochodzi z Rosji. Milion ton sprowadzi sam tylko Weglokoks. A jakże - państwowy.

Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.