BABIMOST: Koźlarskie gminy cieszą się popularnością wśród pisarzy

Czytaj dalej
Fot. Eugeniusz Kurzawa/Archiwum Prywatne
kali

BABIMOST: Koźlarskie gminy cieszą się popularnością wśród pisarzy

kali

W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się II Forum Seniorów Regionu Kozła. Najważniejszym punktem spotkania była promocja najnowszych wydawnictw proponowanych przez „koźlarskie gminy”.

W ostatnim czasie Region Kozła, można powiedzieć, przekwalifikował się ze stowarzyszenia sześciu gmin w firmę wydawniczą. Zajął się bowiem publikacją coraz to poważniejszych i obszerniejszych książek. Pomijając drobne pozycje o charakterze promocyjnym i mapy, autorzy Regionu Kozła wydali w bieżącym i zeszłym roku kilka ważnych dzieł. Przede wszystkim opasłą pracę „Region Kozła. Vademecum” (2018), autorstwa Eugeniusza Kurzawy. Rzecz liczy 360 stron gęstego druku i mówi o najważniejszych dziedzinach życia tego obszaru położonego na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Natomiast w tym roku ukazała się - pięknie zilustrowana zdjęciami - publikacja pt. „Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła”, gdzie tekst przygotował także E. Kurzawa, a artystyczne zdjęcia wnętrz kościelnych z Klępska, Kosieczyna, Chlastawy, Zbąszynia i Łomnicy wykonał artysta plastyk Wojciech Olejniczak. Danuta Wróblewska z Kargowej opracowała natomiast bardzo ciekawe, dobrze udokumentowane, zatem ważne wydawnictwo pt. „Tu też była Polska”, o powstaniu wielopolskim w Kargowej.

Natomiast we wtorek, 15 października, w Gminnym Ośrodku Kultury, podczas II Forum Seniorów Regionu Kozła omówiono i zaprezentowano najnowszą rzecz wydaną przez RK pt. „Biała Dama z pękiem kluczy. 111 podań i legend Regionu Kozła”, opracowaną przez E. Kurzawę, a zilustrowaną przez W. Olejniczaka. Blisko 150 osób, reprezentujących uniwersytety trzeciego wieku ze wszystkich „gmin koźlarskich”, obejrzało wpierw film „Biała Dama”, będący inscenizacją jednej z legend zbąszyńskich, a potem wysłuchało wykładu o sile lokalnych legend, który wygłosił dr Dawid Kotlarek z Zielonej Góry. Wreszcie głos zabrał autor książki. Po prezentacji były pytania, liczne prośby o dedykację i autograf, a wreszcie słodki poczęstunek. W kuluarach Forum Seniorów mówiono już o kolejnej pozycji, która być może ukaże się siłami wydawniczymi RK, mianowicie o Słowniku biograficznym RK. A równo za rok szykuje się 25-lecie istnienia Regionu.

kali

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.