Aż 1700 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez działaczy PO!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Aż 1700 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez działaczy PO!

Małgorzata Oberlan

„Wziął 94 mln zł dotacji” - ten napis przy portrecie o. Rydzyka, umieszczony na billboardzie Platformy Obywatelskiej, zelektryzował Rodzinę Radia Maryja. Obrońcy kapłana złożyli aż 1700 doniesień do Prokuratury Krajowej.

- Nie pamiętam tak ogromnej liczby doniesień w jednej sprawie. Na razie nie wyszliśmy poza pierwszy, administracyjny etap. Każde zgłoszenie najpierw trzeba zarejestrować w systemie. Potem dopiero przyjdzie czas na sprawdzanie treści zawiadomień i ich ocenę. Trudno powiedzieć, ile czasu nam to zajmie - mówi prokurator Bartosz Wieczorek z Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód.

To do tej jednostki trafiły z Warszawy dwa kartony z 1700 doniesieniami. Dotyczą akcji Platformy Obywatelskiej nazwanej „karawaną wstydu”. A konkretnie - jednego jej elementu, czyli billboardu prezentowanego w Toruniu. Widniał na nim portret o. Tadeusza Rydzyka i napis: „Wziął 94 mln zł dotacji”.

Zdaniem obrońców redemptorysty to pomówienie i znieważenie. Po pierwsze, sumę dotacji przyznanych instytucjom związanym z o. Rydzkiem zawyżono o kilkadziesiąt mln zł. Po drugie, pieniądze nie trafiały bezpośrednio do kapłana, który prowadzi zwykłe życie skromnego zakonnika. Mowa tu o przestępstwach ściganych z oskarżenia prywatnego. Ze względu na ważny interes społeczny do takich spraw może się jednak włączyć prokuratura.

Według 1700 osób działacze PO obrazili i pomówili ojca Rydzyka o wzięcie 94 mln zł. Na zdjęciu posłowie Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha.
Sławomir Kowalski Koronowana wagina była jednym z elementów „Chryi pod Radiem Maryja”. Czy obraziła uczucia religijne wierzących? Śledczy analizują.

Dwa kartony doniesień w sprawie obrażenia i znieważenia ojca Rydzyka przez działaczy Platformy Obywatelskiej trafiły do Torunia z Warszawy. Przez kilka tygodni gromadziła je Prokuratura Krajowa, ponieważ najczęściej adresowane je do ministra Zbigniewa Ziobry. Zgłoszenia płynęły z całego kraju i nie jest tajemnicą, że ich autorów mobilizowały media związane z o. Rydzykiem: Telewizja Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik”.

Zakopani w papierach

Co prokuratura zrobi z taką ilością zawiadomień? Jak wygląda cała procedura? Czy liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa ma znaczenie? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.