Awantura o broszkę premier Beaty Szydło. Na Śląsku Cieszyńskim trwa gorący spór

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Andrzej Drobik

Awantura o broszkę premier Beaty Szydło. Na Śląsku Cieszyńskim trwa gorący spór

Andrzej Drobik

Przez broszkę, którą założyła premier Beata Szydło na Śląsku Cieszyńskim, zawrzało. Ten drobny przedmiot rozpoczął dyskusję także o tożsamości i symbolach.

- To profanacja filigranu cieszyńskiego - takie opinie można przeczytać w mediach społecznościowych po tym, jak premier Beata Szydło założyła tradycyjną broszkę, która jest elementem cieszyńskiego stroju ludowego. Użycie przez premier Szydło cieszyńskiej broszki wywołało w regionie ożywioną dyskusję. Jedni cieszą się z tego gestu, inni twierdzą, że premier nie powinna zakładać elementów, które są częścią stroju ludowego. Co ciekawe, nie wiadomo, kto wręczył premier samą broszkę. Do prezentu przyznają się dwa środowiska - działacze z Zaolzia i skoczowski samorząd.

Spotkanie premierów

W grudniu zeszłego roku doszło do spotkania premierów Polski i Czech, najpierw w Zameczku Prezydenckim w Wiśle, a później w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie. Właśnie podczas spotkania w kawiarni przy polsko-czeskiej granicy Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, wręczył premier Szydło broszkę z filigranu cieszyńskiego, a premierowi Czech - Bohuslavowi Sobotce - spinki do mankietów wykonane tą samą techniką.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.