Autobus, auto i samolot w czasie pandemii. Michał Leman: "Normalność, jeśli chodzi o skalę podróżowania, wróci najszybciej w przyszłym roku"

Czytaj dalej
Julia Kalęba

Autobus, auto i samolot w czasie pandemii. Michał Leman: "Normalność, jeśli chodzi o skalę podróżowania, wróci najszybciej w przyszłym roku"

Julia Kalęba

W transporcie rana otwarta przez kryzys będzie głęboka - mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający Flixbusa w Polsce, na Ukrainie i krajach bałtyckich. Pandemia, dodaje, odciśnie się i na lotnictwie, i na branży autokarowej. Normalność wróci najszybciej w przyszłym roku.

Pamięta pan pierwszy odwołany kierunek?
Mediolan. To było jeszcze przed zamknięciem polskich granic. W tamtym momencie zrozumiałem, że to wszystko dzieje się naprawdę. Że u nas też się coś wydarzy. Jest tylko kwestią czasu.

W Polsce byliście na to przygotowani?
Wiedzieliśmy, w którą stronę to zmierza. Śledziliśmy zamykanie kolejnych granic, było widać, jak stopniowo zanika ruch pasażerski. Pamiętam stan napięcia i czuwania, czy w Polsce potwierdzono już pierwszy przypadek zakażenia, bo tak stało się już wszędzie dookoła. A jednak wcześniej nikt nie spodziewał się nagłego, niekontrolowanego zatrzymania całej branży. Mieliśmy plany rozbudowania siatki połączeń. Chcieliśmy zwiększać ich częstotliwość. Tymczasem odpowiadaliśmy na bieżącą sytuację, która zmieniała się z dnia na dzień. W pewnym momencie stało się jasne, że firma przebuduje plany nie pod kątem rozwoju, ale zupełnego restartu.

Nie było wątpliwości, czy autobusy z waszą marką wyjadą po tym wszystkim na ulice?
Od początku zakładaliśmy, że wrócimy.

To wydarzenie, które wcześniej się nie przydarzyło.
Nigdy. Przeżyłem podobną rzecz, ale w znacznie krótszym czasie. Kiedy pracowałem jeszcze w lotnictwie, na Islandii wybuchł wulkan. Widziałem, jak wygląda ten moment, kiedy wszystko staje w miejscu, a potem próbuje ruszyć.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Julia Kalęba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.