Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Dworak

Austria. Messner Mountain Museum, czyli Reinhold Messner i jego królestwo w chmurach Tyrolu

Andrzej Dworak

Wysoko w Południowym Tyrolu najsłynniejszy alpinista i himalaista Reinhold Messner stworzył muzeum poświęcone górom i ludziom gór.

Messner Mountain Museum składa się z sześciu wspaniałych obiektów - położonego na wysokości 2275 m n.p.m. Corones, Firmian w zamku Sigmundskron, Dolomites opowiadającego o zdobywaniu Dolomitów, mitycznego Juval, Ripy, którego nazwa bierze się od tybetańskich słów „ri” (góra) i „pa” (człowiek), oraz Ortles położonego u stóp najwyższego szczytu Południowego Tyrolu, najbardziej na północ wysuniętego regionu Włoch. Leży on na pograniczu Austrii i Szwajcarii, a zamieszkujący go ludzie mówią w większości po niemiecku. Zimą trudno tu o pokój ze względu na tłumy narciarzy. Latem można swobodniej cieszyć się pięknem krajobrazów. To również najlepsza pora, żeby dotrzeć do MMM i poznać głębiej ducha gór.

Przewodzić takiej wyprawie mogącej stać się przeżyciem będą doświadczenie i wiedza Reinholda Messnera, włoskiego alpinisty, himalaisty, autora ponad czterdziestu książek o tematyce górskiej i eurodeputowanego V kadencji. Messner jako pierwszy zdobył koronę Himalajów i Karakorum - czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986. Dziś ma 72 lata, a we wtorki w sierpniu o 21 przy ognisku będzie opowiadał na zamku Sigmundskron w muzeum Firmian o swoim życiu. I chociaż ta przyjemność nie jest tania (dorośli - 20 euro, dzieci 8-16 lat - 10 euro, dzieci do lat 8 - wstęp wolny, zwiedzanie muzeum Firmian płatne osobno - najdroższy bilet to 12 euro), warto posłuchać, co do powiedzenia ma najsłynniejszy człowiek gór.

W góry po przeżycia i mądrość

Każde z sześciu oddziałów muzeum Messnera poświęcone jest innej tematyce. Pierwszy powstał w 1995 na zamku Juval w Vinschgau, który jest rezydencją Messnera restaurowaną i przebudowywaną od 1983 z wielką pieczołowitością. Nowy właściciel wypełnił zamek nową treścią: średniowieczne mury połączono z nowoczesną architekturą i dziełami sztuki z całego świata.

MMM Juval poświęcone jest mitom gór. Znajdziemy w nim bogatą bibliotekę, zbiór przedmiotów pochodzących z Tybetu, galerię obrazów świętych gór świata, zbiór masek z pięciu kontynentów, freski oraz wystawę sprzętu, który używał Messner podczas wspinaczek.

A jeśli podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem wyjaśniającym znaczenie eksponatów dopadnie kogoś głód, może spożyć w gospodzie posiłek przygotowany z produktów zamkowego gospodarstwa. Może też napić się miejscowego wina i kupić wytwory miejscowych rolników. Opuści Juval pokrzepiony na duchu i ciele.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.