Małgorzata Oberlan

Atmosfera w jednym z instytutów na UMK robi się coraz gęstsza. Badane są zarzuty wobec naukowca

Niezdrową atmosferą w Instytucie Filozofii ma uzdrowić m.in. polityka antymobbingowa UMK. O niej - jutro Fot. Sławomir Kowalski Niezdrową atmosferą w Instytucie Filozofii ma uzdrowić m.in. polityka antymobbingowa UMK. O niej - jutro
Małgorzata Oberlan

Pracownica UMK skarży się, że była seksualnie molestowana i mobbingowana przez znanego filozofa. - To absurd! - twierdzi ten. Sprawę bada uczelnia.

Nad tym, co działo się w Instytucie Filozofii UMK, trudno przejść do porządku dziennego. Tym bardziej że sam Marcin Czyżniewski, rzecznik uniwersytetu, przyznaje: „Do rektora zaczęły dochodzić informacje wskazujące, że od dawna atmosfera w Instytucie była niezdrowa”. Kto pierwszy postanowił walczyć z chorobą?

Ma esemesy i świadków

Pracownica UMK postanowiła złożyć oficjalną skargę. Zarzuca w niej znanemu filozofowi, że ten od ponad roku ją seksualnie molestował i mobbingował. Nie tylko szczegółowo opisała przebieg wypadków, ale i dołączyła dowody: treść esemesów od naukowca i maile od niego. Do skargi kobieta załączyła też zeznania świadka opisanych zachowań oraz byłych i obecnych uczestników studiów w Instytucie Filozofii.

Uczelnia poważnie potraktowała skargę, a w zasadzie dwie. Osobno traktuje podejrzenie molestowania i mobbingu. Naukowiec został zawieszony w obowiązkach pracownika i kierownika studiów doktoranckich na 3 miesiące: od 7 lutego do 7 maja.

Do komisji dyscyplinarnej

Decyzją rektora UMK podejrzenie o mobbing trafiło do uczelnianej komisji antymobbingo-wej, a o molestowanie - do rzecznika dyscyplinarnego.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.