Arturo Mari. Do Niepołomic wróciły jego zdjęcia, a Wieliczka przypomina dzieje zakonników

Czytaj dalej
Fot. fot. materiały prasowe mŻk wieliczka
Jolanta Białek

Arturo Mari. Do Niepołomic wróciły jego zdjęcia, a Wieliczka przypomina dzieje zakonników

Jolanta Białek

Sztuka. Światowe Dni Młodzieży to inspiracja także dla organizowania wystaw związanych z sacrum. Takie ekspozycje otwarto w Wieliczce i Niepołomicach.

Na krużgankach Zamku Królewskiego w Niepołomicach można znów podziwiać „Pielgrzymki do tej Ziemi” - fotografie autorstwa Arturo Mari, dokumentujące najważniejsze chwile - także te nieoficjalne z wizyt w Polsce Jana Pawła II. Wystawę tę pokazano w Niepołomicach po raz pierwszy w 2009 roku. Teraz, z okazji przyjazdu do naszego kraju papieża Franciszka, projekt został wznowiony.

W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wybrano inną tematykę. Wystawa „Pax et Bonum” prezentuje dzieje zakonów franciszkańskich w Polsce. Na ekspozycji, którą w następnym tygodniu można zwiedzać bezpłatnie, pokazano między innymi portrety św. Franciszka i sceny z jego życia, a także wizerunki jego współpracowników i naśladowców. Można oglądać również namalowane od XVII wieku do czasów współczesnych obrazy, przedstawiające zakonników i zakonnice.

Na espozycji są też tkaniny, szaty i naczynia liturgiczne oraz archiwalne dokumenty związane z solnymi nadaniami dla klasztorów franciszkańskich. Nie brakuje odniesień do „wielickich” franciszkanów, którzy są obecni w życiu miasta od końca XVI wieku.

Wystawie „Pax et Bonum”. Zakony franciszkańskie w Polsce” towarzyszy plenerowa - rozlokowana wokół Zamku Żupnego - prezentacja zdjęć krakowskiego artysty fotografa Michała Grychowskiego. Na zdjęciach pokazano codzienne życie współczesnych zakonnic i zakonników z różnych zgromadzeń franciszkańskich.

To niejedyna wielicka ekspozycja przygotowana z myślą o Światowych Dniach Młodzieży. Kolejna, nazwana „Świętość jest na wyciągnięcie ręki”, zostanie otwarta jutro w Alei Jana Pawła II. Elementem wystawy, która pozostanie w Wieliczce do 20 sierpnia, będzie m.in. kilkumetrowa rzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa.

Jolanta Białek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.