Artur Reinhart

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Cyprian Łakomy

Artur Reinhart

Cyprian Łakomy

Operator, autor zdjęć, montażysta i producent filmowy. Laureat Złotych Lwów w Gdyni oraz trzech Złotych Żab na festiwalu Camerimage. Artur Reinhart jest członkiem kapituły konkursu Poznań 56.

Urodzony w 1965 roku, pod koniec lat 80. zeszłego stulecia podjął studia na Wydziale Reżyserskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Po roku przeniósł się na Wydział Operatorski, który zdał dwa lata szybciej, niż zakładał program studiów. W swojej karierze pracował m.in. z Pawłem i Marcelem Łozińskimi (nominowany do Oscara dokument „89 mm od Europy”) oraz Piotrem Łazarkiewiczem.

Od wielu lat jest stałym współpracownikiem Doroty Kędzierzawskiej. Za pracę operatorską w jej filmach „Wrony” (1994), „Jestem” (2005) oraz „Wenecja” (2010) uhonorowany został Złotymi Żabami na Festiwalu Camerimage. Laureat Złotych Lwów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłów. Artur Reinhart jest także autorem zdjęć do mini seriali – nominowanego do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych „Hatfields & McCoys” oraz „Texas Rising”. Jego styl wyróżnia wyjątkowa dbałość o estetykę kadru, często kontrastująca z wyrazistością ekranizowanych historii.

Wybrana filmografia Artura Reinharta:

- Wrony (reż. Dorota Kędzierzawska, 1994) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 1994,
- Jestem (reż. Dorota Kędzierzawska, 2005) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 2005,
- Wenecja (reż. Dorota Kędzierzawska, 2010) - Złota Żaba dla najlepszego operatora, Camerimage 2010, Złote Lwy za najlepsze zdjęcia, Gdynia 2010, Orzeł 2011,
- Hatfields & McCoys: Wojna klanów (reż. Kevin Reynolds, 2012) - Najlepsze zdjęcia do filmu telewizyjnego / miniserialu za film, nominacja ASC


Czytaj także:
Wszystko o konkursie Poznań56"
Wszystko o Poznańskim Czerwcu
Konkurs Poznań56" - tam możesz szukać inspiracji!
Nasza kapituła
Jak kręcić filmy?

Cyprian Łakomy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.