Łukasz Gazur

Arsenał Czartoryskich idzie do remontu. Dach będzie jak dawniej, wróci też kolekcja sztuki starożytnej

Arsenał Czartoryskich idzie do remontu. Dach będzie jak dawniej, wróci też kolekcja sztuki starożytnej Fot. Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
Łukasz Gazur

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr hab. Andrzej Betlej, zdradza szczegóły remontu, jaki przejdzie Arsenał Czartoryskich.

To już ostatni weekend przy ul. Pijarskiej z wystawą „Najcenniejsze”, prezentującą eksponaty wyjątkowej wartości z kolekcji Czartoryskich. Brakuje tam tylko „Damy z gronostajem”. Najcenniejszy obraz w polskich zbiorach wciąż prezentowany będzie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie - do czasu, aż nie zostanie zakończony remont Muzeum Czartoryskich, oddziału MNK, mieszczącego się w budynkach przy ul. św. Jana. Tam w końcu 2019 roku otwarta zostanie na nowo ekspozycja cennej kolekcji arystokratycznej rodziny, zakupiona przez rząd od spadkobiercy rodu. Do tego czasu część obiektów z tego zbioru trafi do magazynów, część do konserwacji, a „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta - do kolekcji sztuki europejskiej MNK, mieszczącej się w oddziale na pl. Sikorskiego - Europeum .

Czas na starożytność

Do Arsenału Czartoryskich wróci natomiast sztuka starożytna. - Pojawią się tam oczywiście kolekcje muzeum wraz ze eksponatami Czartoryskich. Chcielibyśmy oczywiście, żeby zbiór rodziny Potockich pozostał depozytem i wciąż był tam eksponowany. To najcenniejsza w Krakowie kolekcja tego typu - mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ale ta wystawa nie będzie gotowa wcześniej niż w 2020 roku. Do tego czasu zaplanowano kompleksową modernizację Arsenału. - Od piwnic aż po dach - dodaje dyrektor Betlej.

Dzięki temu na parterze pojawi się sala wystawiennicza wielofunkcyjna, która służyć będzie prawdopodobnie pokazom sztuki dawnej. Na piętrze przywrócona zostanie wspomniana kolekcja sztuki starożytnej.

Czytaj więcej:

  • Co jest jedną z najbardziej widocznych zmian, jaką dostrzegą nie tylko odwiedzający muzeum?
  • Jaki jest koszt całości inwestycji?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.