Małgorzata Oberlan

Arkadiusz Myrcha interweniuje w sprawie sprzedaży tzw. odzieży rasistowskiej

Takie koszulki z napisem White Patriots (biali patrioci) też budzą kontrowersje. Nie propagują rasizmu? Takie koszulki z napisem White Patriots (biali patrioci) też budzą kontrowersje. Nie propagują rasizmu?
Małgorzata Oberlan

Arkadiusz Myrcha, poseł PO z Torunia i prawnik z wykształcenia, interweniuje w sprawie sprzedaży tzw. odzieży rasistowskiej. Okazuje się, że Prokuratura Krajowa takiego handlu nie monitoruje.

„Biała duma”, „Biali patrioci”, „Jestem dumny z tego, że jestem biały” - takie m.in. hasła widnieją na koszulkach i bluzach, które zaniepokoiły posła. Często hasłom towarzyszą symbole takie jak krzyż celtycki. Producenci odzieży potrafią też posługiwać się również logotypem neonazistowskiej organizacji „Blood and Honour” oraz symbolem trupiej główki (tzw. „totenkopf”), używanej przez władze III Rzeszy.

Handel kwitnie w sieci

Łatwo sprawdzić, że każdy zainteresowany - jeśli tylko trochę się wysili - dotrze do takiej odzieży w internecie.

- W ostatnich miesiącach widoczny jest wzrost popularności odzieży, która w widocznych miejscach zawiera napisy lub grafiki propagujące lub odnoszące się do haseł rasistowskich, faszystowskich czy nacjonalistycznych. Propagowanie takich haseł wypełnia znamiona czynu zabronionego. Z uwagi, że odzież taką można w swobodnie kupić chociażby w sklepach internetowych, pragnę zwrócić się z pytaniem: Czy samo prowadzenie sprzedaży także wypełnia znamiona czynu zabronionego penalizującego propagowanie rasizmu, faszyzmu czy innych systemów totalitarnych? - zapytał Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego, poseł Arkadiusz Myrcha.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.