Arcybiskup Grzegorz Ryś: Staram się być prostym człowiekiem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Anna Gronczewska

Arcybiskup Grzegorz Ryś: Staram się być prostym człowiekiem

Anna Gronczewska

Bez kokieterii powiem, że wszystko, co o mnie ostatnio napisano jest nie na moją miarę. To zwiększa strach. Nie jest to zywkły lęk, tylko poczucie odpowiedzialności - mówi ks. abp Grzegorz Ryś w pierwszym wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego”

Jak ks. arcybiskup czuje się w Łodzi?
Dziś biomet jest niekorzystny... Ale generalnie dobrze.

Uczy się ks. abp tego miasta?
Staram się trochę chodzić po Łodzi i czytać o niej.

Jaki w takim razie wyłania się obraz tego miasta, ze skomplikowaną historią?
Skomplikowaną może też. Jednak przede wszystkim ciekawą. 200 lat historii miasta i 100 lat Kościoła, to nie jest dużo. Ciekawe, że najpierw powstało miasto, potem Kościół. Nie mogę się wypowiadać z jakąś pewnością, bo są to wypowiedzi początkującego studenta, ale ta jedność, która została tu zbudowana, zwłaszcza w okresie międzywojennym, nie była chyba taka oczywista u początków. Zważywszy choćby na to, że większość prawosławnych to byli żołnierze albo potomkowie żołnierzy armii, która tu pilnowała Polaków po powstaniu styczniowym. To nie jest start, który zapowiada wielką przyjaźń i symbiozę. Potem jednak okazuje się, że cerkiew buduje protestant, katolik i Żyd... To, że historia popłynęła właśnie w tę stronę, jest bardzo piękne. Niekoniecznie musiało tak być.

Z dalszej części wywiadu dowiesz się m.in.: czego boi się abp Ryś rozpoczynając poslugę w Łodzi? Czy archidiecezja łódzka to wyzwanie czy wezwanie dla arcybiskupa? Jak arcybiskup chciałby przyciągnąć młodzież do kościoła? Jaki sport najchętniej uprawia abp Grzegorz Ryś?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.