Arabica, Robusta czy też „single origin” Którą kawę wybrać?

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Arabica, Robusta czy też „single origin” Którą kawę wybrać?

Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Kawowiec jest uprawiany w pasie równikowym, między zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca, na zboczach osłoniętych od wiatru. Wymaga ciepłego, wilgotnego klimatu i stałej temperatury pomiędzy 15 a 25 °C.

Z uwagi na zróżnicowanie warunków atmosferycznych panujących w rejonach, w których zlokalizowane są kawowe plantacje, pochodzące z nich odmiany mogą cechować zupełnie inne aromaty.

Szlachetną w smaku Arabikę uprawia się głównie w strefach od 600 do 2000 m n.p.m., wyróżniających się wysokimi temperaturami, np. w Ameryce Południowej. Nieco bardziej wyrazista Robusta jest domeną plantacji znajdujących się poniżej 600 m n.p.m. - w tym: w Indiach i Indonezji.

Warunki atmosferyczne też mają wpływ na smak kawy. Afrykańskie są znane z żywego, orzeźwiającego aromatu,

z dużą ilością cytrusowych nut. Natomiast zestawy typu „single origin” są komponowane w 100% z ziaren Arabiki pochodzących z jednego regionu lub plantacji. Dla przykładu, „single origin” Le Origini Peru, jest skomponowana z ziaren pochodzących z południowoamerykańskiego płaskowyżu, którego mikroklimat stwarza warunki do uprawy kawy intensywnie pobudzającej, z wyczuwalną w smaku nutą czekolady i karmelu.

Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.