Marcin Banasik

Andrzej Czubak rozwiązuje tajemnice zbrodni sprzed lat. Czytając z kości

Andrzej Czubak zapewnia, że właściwie każda kość ludzkiego szkieletu zawiera informacje o płci, wieku i posturze człowieka Fot. Fot. Anna Kaczmarz Andrzej Czubak zapewnia, że właściwie każda kość ludzkiego szkieletu zawiera informacje o płci, wieku i posturze człowieka
Marcin Banasik

Andrzej Czubak jest niczym Sherlock Holmes. Tyle że ten krakowski detektyw odczytuje ślady z kości. W ciągu 23 lat pracy zrekonstruował 800 czaszek. W tym domniemany czerep Jana Kochanowskiego, który okazał się... kobietą.

Pierwszą czaszkę dostał na studiach od kolegi, który zdobył ją ze skrzyni ustawionej przy... kościele. - Leżały tam kości z salwatorskiego cmentarza ofiar dżumy sprzed dwustu lat. Kiedy moja mama dowiedziała się, że śpi pod jednym dachem z ludzkimi szczątkami, musiałem znaleźć dla skarbu inne miejsce. Czaszka wędrowała, aż w końcu znalazła się w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie leży do dziś - opowiada dr Andrzej Czubak, antropolog sądowy zajmujący się głównie badaniem kości.

To właśnie on pomaga m.in. funkcjonariuszom z krakowskiego „Archiwum X” w rozwiązywaniu tajemniczych zbrodni sprzed lat. Zanim jednak biolog z zawodu nauczył się „czytać z kości”, musiał oswoić się z przebywaniem z ludzkimi i zwierzęcymi szczątkami.

Antropolog przyznaje, że od dziecka fascynowało go odnajdywanie ciekawych okazów. - Zbierałem kości zdechłych kur czy psów. Wszystko chowałem do specjalnej skrzynki, którą mam do dzisiaj. Są tam różne okazy, zasuszone afrykańskie chrząszcze i zęby niedźwiedzi jaskiniowych. Jedne są żółte, inne zielone lub niebieskie. Po wyczyszczeniu wyglądają pięknie - niczym kamienie szlachetne - porównuje „detektyw kości”.

W dalszej części tekstu:

  • w jaki sposób Andrzej Czubak trafił do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych
  • co musi zrobić antropolog, żeby wykonać rekonstrukcję twarzy na podstawie czaszki

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marcin Banasik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.