Ambitna Polka ucieka do miasta. Polak częściej zostaje na wsi. W Krakowie mieszka o 50 tysięcy kobiet więcej niż mężczyzn

Czytaj dalej
Fot. Fot. Aneta Żurek
Zbigniew Bartuś

Ambitna Polka ucieka do miasta. Polak częściej zostaje na wsi. W Krakowie mieszka o 50 tysięcy kobiet więcej niż mężczyzn

Zbigniew Bartuś

Demografia. Rośnie liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami w polskich metropoliach. Warszawa, Łódź, Poznań, Lublin i Kraków należą do najbardziej sfeminizowanych miast w Europie. W tej części kontynentu dorównuje im tylko Budapeszt. W małopolskich miastach zdecydowanie dominują panie, a we wsiach coraz częściej panowie. Kraków przyciąga młode kobiety. Na stałe.

Na 100 krakowian przypada już 114 krakowianek. To prawie tyle, co po pierwszej wojnie światowej i niewiele mniej niż po drugiej, gdy proporcje były zaburzone z powodu śmierci tysięcy żołnierzy. Stolica Małopolski jest jedną z trzech polskich metropolii, których liczba mieszkańców ma się w najbliższym ćwierćwieczu nadal powiększać – głównie za sprawa kobiet. Już teraz pod Wawelem mieszka o ponad 50 tys. więcej pań niż panów.

Wprawdzie chłopców rodzi się tradycyjnie nieco więcej, ale z wiekiem różnica w liczbie dzieci obu płci zanika, a w największych miastach około 15. roku życia zaczynają przeważać dziewczęta. Dzieje się tak, ponieważ działające w metropoliach szkoły średnie i uczelnie przyciągają głównie właśnie dziewczęta. Jak podaje GUS, w krakowskich liceach chłopcy stanowią tylko nieco ponad jedną trzecią uczniów. Podobnie jest na uniwersytetach, a dotyczy to nie tylko kierunków humanistycznych.

Kraków przyciąga młode kobiety, w Tarnowie coraz wyraźniejsza jest dominacja seniorek

Związany z migracją z zewnątrz szybki wzrost liczby młodych kobiet odróżnia Kraków (a także Warszawę i Poznań) od innych sfeminizowanych miast, m.in. Łodzi, a w Małopolsce – Tarnowa. W tym ostatnim na 100 mężczyzn przypada aż 112 kobiet, ale wynika to głównie z gigantycznej przewagi liczebnej lokalnych emerytek, zwłaszcza starszych (75 plus), nad emerytami, a w mniejszym stopniu z migracji dziewcząt ze wsi do miasta.


Polki żyją wyraźnie dłużej od Polaków, przede wszystkim za sprawą unikania ryzykownych zachowań (np. panowie wielokrotnie częściej giną w spowodowanych przez siebie wypadkach, a panie powodują z reguły niegroźne stłuczki), generalnie mniej wyniszczającej pracy, lepszej higieny życia oraz większej dbałości o dietę. To dlatego w starszych grupach wiekowych na 100 panów przypada ponad 200 kobiet.

Czytaj więcej:

  • Rekord Polski: 134 kobiety na 100 mężczyzn
  • Wieś jest rodzaju męskiego

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.