Maria Mazurek

Aleppo: do normalności nie wraca się szybko

Sparaliżowana dziewczynka, ofiara bombardowania. Była wzorową uczennicą, marzyła, by zostać adwokatem Fot. Adam Bujak Sparaliżowana dziewczynka, ofiara bombardowania. Była wzorową uczennicą, marzyła, by zostać adwokatem
Maria Mazurek

Dwa miesiące temu krakowski fotografik Adam Bujak pojechał do syryjskiego Aleppo, miasta zniszczonego przez wojnę. Jego przewodnikiem był ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Powstał poruszający album ze zdjęciami przypominającymi nam, Polakom, obraz zrujnowanej Warszawy.

W albumie fotografa Adama Bujaka „Tragedia Aleppo”, do której ksiądz napisał teksty, jest zdjęcie dziewczynki leżącej na podłodze…

Ta dziewczynka przed wybuchem mieszkała razem z rodziną w Hims. Była piękną, wzorową uczennicą z wielkimi planami i ambicjami, jakie mają zdolne dzieci na całym świecie, w przyszłości chciała zostać adwokatem. W czasie wojny była świadkiem okrutnego mordu na jej rodzinie. Widziała na własne oczy, jak ginie wielu z jej bliskich.

Sama została trafiona bombą i teraz jest sparaliżowana. Jej ojciec, który na szczęście przeżył wybuch, wybłagał pomoc dla dziewczyny w formie zastrzyków. Ich koszt to 10 dolarów tygodniowo. Dla nas, Europejczyków, to niewygórowana kwota. Ale ich na to po prostu nie stać.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • Czy Aleppo powoli budzi się do życia?
  • Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Aleppo?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.