Abp Ryś: Życzę dobrego wzroku. By w tym czasie dostrzec Boga, który urodził się w stajni

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Grażyna Starzak

Abp Ryś: Życzę dobrego wzroku. By w tym czasie dostrzec Boga, który urodził się w stajni

Grażyna Starzak

Od dnia, w którym narodził się Jezus Chrystus, człowiek już nie może powiedzieć, że jest sam. W żadnej sytuacji - mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Episkopatu Polski.

Według kościelnych statystyk tylko 35 proc. polskich katolików chodzi co niedzielę do Kościoła. Coraz więcej uczniów rezygnuje z katechezy. Z roku na rok Kościół odnotowuje mniej powołań. Czy w Polsce mamy do czynienia z kryzysem wiary?

Z liczbami się nie dyskutuje. Liczby, jakie są, każdy widzi. Nie bez powodu Jan Paweł II mówił, że „Polska potrzebuje nowej ewangelizacji”. Mówił już w 1979r., w Krakowie. Nie wiem, czy wtedy ktoś to w ogóle zauważył. Ja na pewno nie zwróciłem na to uwagi. Byłem licealistą.

Dzisiaj wiem, że to były prorocze słowa. Jan Paweł II już wtedy widział, że przekaz wiary między pokoleniami zaczyna szwankować. Kiedy , jako biskup wizytowałem szkoły w Nowej Hucie widziałem, jak wielu wnuków ludzi, którzy walczyli o postawienie tam kościoła, żyło w rodzinach, które dziś nazywamy „nieregularnymi”. Wracając do pani pytania. Krótko odpowiem tak - nie chodzi o to, żeby się kłócić z liczbami, tylko trzeba wyciągać wnioski.

Ten podstawowy to…?

W mojej opinii najważniejszym tematem „do przerobienia” jest „jak przekazywać wiarę”, a więc, w jaki sposób otwierać ludzi na doświadczenie Pana Boga. Dotyczy to zarówno młodych jak i starszych. Ale przede wszystkim młodych. Nieraz rezygnują z katechezy czy z praktyk religijnych, ponieważ my im pokazujemy „Boga” niemal wyłącznie jako abstrakcyjne pojęcie. Można to poniekąd zrozumieć.

W dalszej części tekstu:

  • dlaczego wierni odchodzą od Kościoła
  • co się dzieje w Kościele Katolickim
  • które święta Bożego Narodzenia ksiądz arcybiskup najbardziej zapamiętał

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.