Kacper Chudzik

8 milionów dowodów do wymiany. Urzędy czeka oblężenie

8 milionów dowodów do wymiany. Urzędy czeka oblężenie
Kacper Chudzik

Rok 2017 jest żartobliwie nazywany przez urzędników „górką dowodową”. Mija właśnie 10 lat od ostatecznej wymiany starych, książeczkowych dowodów osobistych na plastikowe. Wszystkie osoby, które wtedy wymieniały dowody, muszą zrobić to ponownie, ze względu na koniec terminu ważności dokumentów. Oznacza to, że urzędy w całej Polsce czeka oblężenie. - Liczba osób, którym kończy się ważność dowodu, w całym kraju szacowana jest na około 5,2 miliona. Ale to nie wszystko, bo nowe dowody otrzyma jeszcze blisko 3 miliony osób więcej. To ludzie, którzy kończą 18 lat lub zgubili swoje dokumenty - mówi Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. Pod koniec roku szykuje się oblężenie w urzędach wydających dowody osobiste Radzimy, co można zrobić, by uniknąć kolejek po nowe dokumenty

Wymiana ponad 8 milionów dowodów osobistych w całym kraju to ogromne przedsięwzięcie. Urzędnicy nie są jednak w stanie określić, jak to wygląda w rozbiciu na poszczególne województwa. Wszystko przez to, że od 2015 roku w dowodach nie ma m.in. informacji o adresie zameldowania. Wiemy jednak, jak wielu osób może dotyczyć sprawa we Wrocławiu.

- W 2007 roku Urząd Miejski Wrocławia wydał 143 331 dowodów. Około 20 procent z nich zostało wymienionych w trakcie 10-letniego okresu ważności w związku ze zmianą danych, utratą lub uszkodzeniem dowodu. Jednocześnie od 1 marca 2015 roku obowiązują nowe przepisy z zakresu dowodów osobistych, w których została zniesiona właściwość miejscowa dla złożenia wniosku o dowód. O wydanie dowodu osobistego można się ubiegać w dowolnym urzędzie miasta czy gminy w Polsce. Skutkiem tego dla Urzędu Miejskiego Wrocławia przybywa klientów zamieszkujących okoliczne gminy, ale pracujących we Wrocławiu. Położenie urzędu oraz godziny otwarcia są dogodne do złożenia wniosku o dowód oraz odbioru gotowego dokumentu - mówi Małgorzata Krzeszowska z Wydziału Komunikacji Społecznej UM.

Według wstępnych wyliczeń urzędników wychodzi, że w 2017 roku dowód we Wrocławiu powinno wymienić około 140 tys. osób. To o wiele więcej niż zwykła średnia roczna. Ta liczy około 85 tys. wydawanych dokumentów tożsamości.

Najwięcej osób wymieniających dowód urzędnicy spodziewają się w listopadzie i grudniu, a także styczniu 2018 roku. Mimo ich zapewnień, że są gotowi na taką ilość petentów, kolejek w samym urzędzie uniknąć się nie da.

Co więc zrobić, żeby szybko i bez stresu zająć się wymianą dowodu osobistego? Tu z pomocą przychodzi internet oraz strona obywatel.gov.pl.

Po wejściu na portal wystarczy kliknąć w baner i zalogować się Profilem Zaufanym (eGo). Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód. Jak zapewnia Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji, założenie takiego profilu nie jest obecnie problemem. Duża część klientów mobilnej bankowości może to zrobić za pośrednictwem swojego banku, również przez internet.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji z bankowości elektronicznej korzysta ponad 30 mln Polaków. Blisko 75 proc. z nich ma możliwość wyrobienia Profilu Zaufanego w ciągu kilku minut. - Użycie drogi elektronicznej do złożenia wniosku o nowy dowód osobisty jest po prostu wygodniejsze i oszczędza dużo czasu. Zamiast dwóch wizyt w urzędzie, jednej dla złożenia wniosku, a drugiej dla odebrania dowodu, ograniczamy to tylko do jednej - dodaje Manys.

Urzędnicy zaznaczają jednak, że o wymianie dowodu nie można zapomnieć. Odpowiedni wniosek należy złożyć co najmniej 30 dni przed końcem ważności starego dokumentu.

- Stan prawny jest taki, że dowody nie przedłużają swojej ważności automatycznie. Dlatego musimy o tym pamiętać - mówi Karol Manys.

Każdego miesiąca wrocławski urząd miejski wydaje ponad 10 tys. nowych dowodów tożsamości. Z możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną korzysta coraz więcej osób.

- Miesięcznie realizujemy około 700 wniosków o wydanie dowodu osobistego, złożonych elektronicznie. Przy takiej formie składania wizyta w urzędzie sprowadza się tylko do odbioru gotowego dowodu - mówi Małgorzata Krzeszowska.

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.