500 plus z zagranicy idzie w ręce wojewody. Będzie szybciej?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

500 plus z zagranicy idzie w ręce wojewody. Będzie szybciej?

Jolanta Zielazna

Od stycznia sprawy świadczeń rodzinnych objęte koordynacją unijną załatwiał będzie wojewoda. Dział zmieni adres, ale pozostanie w Toruniu.

Trwa przekazywanie spraw dotyczących świadczeń rodzinnych, m.in. 500 plus, z urzędu marszałkowskiego do wojewody. Od 2018 roku to jemu będą podlegały.

Podwójnie nie można

Mowa o świadczeniach rodzinnych objętych koordynacją unijną. Czyli tych, gdy jedno lub oboje rodzice pracują za granicą, w krajach należących do Unii Europejskiej, a złożyli w Polsce wniosek o świadczenia rodzinne, w tym także 500 zł na dziecko.

Dotychczas takimi rodzinami zajmował się podległy marszałkowi województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Od 1 stycznia 2018 r. sprawami zajmować się będą urzędnicy wojewody. Ministerstwo rodziny chce mieć nad tym kontrolę. Po drugie - uważa też, że załatwiać będzie sprawy szybciej.

Wszyscy pracownicy samorządowi od 1 stycznia staną się urzędnikami podległymi wojewodzie. Dział zajmujący się sprawą koordynacji świadczeń rodzinnych znajdował się będzie w delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu przy ul. Moniuszki 15-21. Bez zmian mają pozostać dotychczasowe numery telefonów.

Więcej o tym, co dla osób otrzymujących 500 plus i inne świadczenia rodzinne przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Zapraszamy!

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.