26 tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie w województwie łódzkim. 80 procent z nich to Ukraińcy

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Alicja Zboińska

26 tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie w województwie łódzkim. 80 procent z nich to Ukraińcy

Alicja Zboińska

Ponad 20,5 tysiąca Ukraińców pracuje legalnie w naszym województwie. Tylko w ubiegłym roku pracodawcy z Łódzkiego zatrudnili ich ponad 10 tysięcy. To najliczniejsza grupa obcokrajowców, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne.

Cudzoziemcy ratują nie tylko łódzki rynek pracy, ale dzieje się tak w całym kraju. Pod koniec ubiegłego roku do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było ponad 440 tys. obcokrajowców , a aż 72 proc. z nich to osoby pochodzące z Ukrainy.

Najwięcej zatrudnionych i ubezpieczonych Ukraińców znajduje się w Warszawie, w sumie jest ich niemal 63 tysiące. We Wrocławiu natomiast jest ich prawie 28 tysięcy, w Gdańsku ponad 16 tysięcy, a w Poznaniu niewiele ponad 15,5 tys. W Krakowie liczba legalnie pracujących Ukraińców zbliża się do 11,5 tys.

- W województwie łódzkim najwięcej obywateli Ukrainy zatrudniono na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Jest ich dokładnie 13.747, o 59 proc. więcej niż przed rokiem. Największy przyrost zatrudnionych pracowników z Ukrainy odnotowano na terenie Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, wyniósł on 104 proc.

Pod koniec 2016 roku na terenie działania tomaszowskiego oddziału ZUS pracowało 3.571 osób z Ukrainy, natomiast pod koniec 2017 roku było ich już 7.157. W II Oddziale ZUS w Łodzi także odnotowano wzrost Ukraińców, którzy płacą u nas składki. Pod koniec ubiegłego roku było ich 5.09, czyli o 52 proc. więcej niż przed rokiem.

Pracodawcy z naszego województwa obawiają się, że osoby pochodzące z Ukrainy nie będą chciały dłużej u nas pracować.

Dlaczego Ukraińcy nie będą chcieli pracować w Polsce? Czy w województwie łódzkim pojawi się jeszcze więcej obcokrajowców? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.