2016 rok w Krakowie pod znakiem Światowych Dni Młodzieży

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Piotr Tymczak

2016 rok w Krakowie pod znakiem Światowych Dni Młodzieży

Piotr Tymczak

Inwestycje. Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia trwają już od dłuższego czasu, ale najbliższe pół roku to będzie okres wytężonej pracy.

Światowe Dni Młodzieży 2016

W tym roku w Krakowie wszystko będzie podporządkowane Światowym Dniom Młodzieży (ŚDM), które zaplanowano na ostatni tydzień lipca. W spotkaniu papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata może wziąć udział 2,5 - 3 mln osób. To będzie największe tego typu wydarzenie od lat, nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce.

Autor: Joanna Urbaniec

- Zapraszam młodzież całego świata do przeżycia tej pielgrzymki - albo udając się do Krakowa, albo też uczestnicząc w tym wydarzeniu w swoich wspólnotach - zachęcał papież Franciszek w Watykanie. A metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, podkreślił, że pomysł zorganizowania ŚDM pod Wawelem, „to była i jest jedna z najlepszych inicjatyw duszpasterskich Kościoła XX i XXI wieku”.

Przygotowania do ŚDM trwają już od dłuższego czasu, ale najbliższe sześć miesięcy to będzie okres wytężonej pracy. Przede wszystkim będzie to ogromne wyzwanie logistyczne. - Nie mieliśmy jeszcze do czynienia z wydarzeniem na tak wielką skalę - przyznaje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Wierzę jednak, że doświadczenie zebrane podczas pielgrzymek papieskich do Krakowa teraz zaprocentuje i choć Światowe Dni Młodzieży nie będą dla krakowian czasem łatwym, to wszystko odbędzie się bez większych zakłóceń - dodaje prezydent.

Wraz z urzędnikami z magistratu zdaje on sobie sprawę z wagi wydarzenia, nie tylko w wymiarze duchowym. - Będziemy mieli niepowtarzalną szansę, by relacje z Krakowa gościły na antenach 150 stacji telewizyjnych z całego świata. Liczę na to, że wiele osób wróci jeszcze do Krakowa i zachęci swoich znajomych do przyjazdu tutaj - podkreśla prezydent Majchrowski.

Kulminacyjne spotkanie z papieżem Franciszkiem odbędzie się w niedzielę (31 lipca) w Brzegach koło Wieliczki, a poprzedzą je spotkania na Błoniach w czwartek i piątek. - To będą najtrudniejsze dni. W związku z przejazdem papieża na Błonia i przejściem tam pielgrzymów z ruchu zostaną wyłączone okoliczne ulice i trasa przejazdu - informował nas Marcin Korusiewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W związku z ŚDM do Krakowa przyjechać ma ok. 15 tys. autokarów i 25 tys. samochodów osobowych. Jest ponad 500 parafii, a w każdej może zaparkować po ok. 10 autokarów. Tak można rozmieścić ok. 5 tys. autokarów. Pozostałe będą stacjonować poza miastem. W przypadku kulminacyjnych wydarzeń związanych z ŚDM dla potrzeb parkowania trzeba będzie udostępnić część ulic w mieście i na ten czas wyłączyć na nich ruch.

W zeszłym roku wiele dyskusji wywołały koszty miasta związane z organizacją ŚDM. Pod koniec ubiegłego roku prezydent szacował je na około 51 mln zł. Pieniądze zostaną wydane m.in. na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej (300 tys. zł), organizację parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł) i przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł). Wynajęcie i obsługa toalet, które zostaną rozstawione na terenie miasta, będzie kosztować 3 mln zł. W związku ze ŚDM na działania promocyjne i dekorację miasta w sumie planowane jest 4 mln 130 tys. zł.

Z myślą o ŚDM miasto zrealizuje też kilka inwestycji, m.in. zakup pojemników na odpady (2 mln zł), budowę przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (wkład miasta 4,2 mln zł ), kładkę pieszo-rowerową łącząca Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1 mln 869 tys. zł), budowę połączenia węzła „Rybitwy” ze strefami „Wieliczka - Niepołomice” (7 mln 330 tys. zł), rozbudowę ul. Wrobela (5 mln 375 tys. ). - Żadna z tych inwestycji nie jest realizowana wyłącznie z powodu Światowych Dni Młodzieży. Są to przedsięwzięcia, które planowaliśmy od dawna, ale podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu ich realizacji - zaznacza prezydent Majchrowski.

Miasto przygotowało także rezerwowe inwestycje, które zostaną zrealizowane na ŚDM, jeżeli wesprze je rząd.

W związku z ŚDM w tym roku w Krakowie nie będzie wielkich budów. Największą inwestycję przeprowadzi PKP. Będzie to budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki. Ta inwestycja spowoduje duże korki w mieście, ale na czas ŚDM utrudnienia mają być zminimalizowane.

W tym roku po 37 latach ma ruszyć także m.in. dokańczanie budowy wieżowca przy rondzie Mogilskim, nazywanego „szkieletorem”. W planach jest też m.in. rozpoczęcie budowy przez miasto kładki pieszo-rowerowej Kazimierz - Ludwinów.

piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Piotr Tymczak

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Nieklerykalny.

Wstępny koszt imprezy ŚDM to koszt 200 milionów zł. Rząd PiS-u obligatoryjnie daje 100 milionów zł. Miasto Kraków ma dać 80 milionów zł. Resztę wysypła diecezja krakowska? Procenty, na 100% będzie zbierał kardynał Stnisław Dziwisz ksywka "Grzybek"
Pozdrwiam.

Kr@kus.

W korelacji z ŚDM-Katolickie mieszkańcy Krakowa mają podwyżki mediów, śmieci i in.
Alleluja piekła nie ma!
Do refleksji!

ops

Trochę to głupie, spędzać ludzi z całego świata na mokradła pod Wieliczką, gdy od dawna każdy z każdym może się porozumieć przez sieci telekomunikacyjne. Papież też używa smartfona. Nie wiem tylko, czy radzi z tym sobie tutejszy purpurat.

parafianin

Polacy,nie mają nic porządnego do zrobienia i wydawania pieniędzy ,tylko durnoty judaszy w czarnych sukienkach,urzędasów Watykanu.Opamiętajmy się w końcu,mało tym pedofilom polskiej młodzieży?

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.